Park miniatur. Měl to být bombastický břeclavský projekt za mnoho milionů korun. Jenže nebude. Alespoň prozatím. Pavilon s miniaturními památkami nemůže město umístit pod zámek a tak bude dočasně stát v městském parku u nádraží. Navzdory kritickým hlasům opozice.

„Z jakého důvodu miniatury přemísťujeme do jiné lokality? Proč se pavilon nedá na definitivní místo?“ zajímal se na schůzi zastupitelů opozičník Luboš Krátký z ODS.

Protože vybudování pavilonu v parku má město vyjít na šest a půl milionu korun, jedná se podle něj o novou investiční akci. A proto by o ní měli jednat zastupitelé. Se svou připomínkou však neuspěl. Břeclavská koalice prosadila svou.

Zpoždění a nedořešený majetek

„S touto akcí souvisí demolice kempu, výroba miniatur a vytvoření celého parku. Časově se však tohle všechno nepotkává. Miniatury budou vyrobené na podzim. Původně měly být umístěné v zámeckém parku, ale akce nabrala zpoždění,“ vysvětlil břeclavský místostarosta Pavel Dominik.

Důvodem umístění pavilonu se zmenšeninami lichtenštejnských památek v parku u vlakového nádraží jsou podle místostarosty nedořešené majetkové vztahy.

„Postavit pavilon tam je v této chvíli nemožné,“ poznamenal Dominik. Na místě, kde má podle plánu vyrůst, totiž stále stojí budova, která se musí nejdříve zbourat. Vše je ale nejdříve potřeba dořešit s památkáři. K demolici může dojít až po získání všech povolení.

Současná břeclavská koalice se tímto krokem zbavila zodpovědnosti. Nejdřív totiž slibovala, že miniatury budou v parku pod zámkem. Jenže rozhodnutím o jejich umístění v parku u nádraží prakticky zaúkolovala své nástupce, kteří vzejdou z podzimních komunálních voleb.

Na jednání zastupitelů to potvrdil i sám Dominik, když řekl: „Bude-li následující zastupitelstvo mít vůli pokračovat v tvorbě zámeckého parku, bude pavilon s miniaturami technicky možné přenést z jednoho parku do druhého.“

A místostarosta zároveň zaspekuloval, že i kdyby nakonec pavilon se zmenšenými lichtenštejnskými památkami zůstal v městském parku, tato stavba se podle něj hodí i tam. „Park oživí a zatraktivní,“ domnívá se.

Rozporuplné názory

Krátkému se však zdá logičtější dát dočasně miniatury historických památek například do Lichtenštejnského domu či muzea.

„Děláme pavilon v místě, kde stále stojí budova. Proč jsme tedy kupovali pozemky pod zámkem, když najednou uvažujeme o tom, že bychom pavilon umístili k nádraží?“ divil se opoziční zastupitel za ODS.

Zamýšlený park miniatur rozděluje také břeclavskou veřejnost. Například Ivan Eliáš projektu nefandí. Podle něj nic neřeší. „Na miniaturách se spíš podepíšou vandalové. Máme krásný zámek. Viděl bych to třeba na akce na zámeckém nádvoří. Zámek lidi přitáhne a alespoň uvidí, že se máme v Břeclavi také čím pochlubit,“ přidal svůj názor.