Tož starosto, nejak ti tvoja politika přerůstá přez hlavu. Tak, v nářečí, začíná neznámý pisatel jeden z otevřených dopisů, které se objevují v Lanžhotě. Svou kritiku směřuje v letácích, které pravidelně rozhazuje po městě, především na lanžhotského starostu Františka Hrnčíře.

„Včil sa ukazuješ, co si za čověka. Jak možeš klápat takové nesmysle. Dyt nech ten Kašpárek podniká včem chce, kde nečiní nic nezákonného. Napadat ludí, tož to ti ide,“ zaznělo také v jednom z posledních letáků, které kolují po Lanžhotě. Jsou podepsané vždy Uher J.

Podle opozičního zastupitele za ODS Antonína Hostiny někdo ve městě rozšiřuje, že letáky má na svědomí trio Hostina, Uhlíř a Beneš. Tedy k radnici kritický komunista Petr Uhlíř a nezávislý kandidát za ČSSD Miroslav Beneš, který je také v opozici. „Je to asi proto, že vystupujeme na zastupitelstvu a říkáme své názory,“ domnívá se Hostina.

Jak se svěřil, na zastupitelstvu řekl, že s letáky nemá nic společného. Zároveň však dodal: „Ale s některými texty se dá ztotožnit. Je to psané humorně, dialektem.“

Roznáška letáků podle něj zřejmě funguje v nočních hodinách. „Objevují se tam, kde je větší frekvence lidí. Většinou dva tři dny po zastupitelstvu,“ všiml si Hostina. „Osobně s tím nesouhlasím. Svůj názor řeknu vždy na zastupitelstvu,“ zdůraznil.

Výslech zastupitele

Kvůli letákům už byl dokonce na policii Miroslav Beneš. „Byl to oficiální výslech, protože padlo trestní oznámení na neznámého pachatele. Když jsem se policisty ptal, proč jsem předvedený zrovna já, odpověděl mi, že si udělali v Lanžhotě mezi lidmi průzkum a vyšel jsem jim z toho já,“ svěřil se opoziční zastupitel.

Břeclavská policie šetřila šíření dopisů v ulicích Lanžhota už loni v lednu. A to právě na popud lanžhotského starosty. „Případu se věnovali i kriminalisté, protože oznamovatel cítil újmu. Pachatele se nepodařilo zjistit,“ řekla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Beneš odmítá nařčení, že má na tvorbě letáků podíl. „To není můj styl. Neměl bych z toho požitek. Nemám problém říct Hrnčířovi všechno přímo do očí,“ podotkl zastupitel. Když však chtěl poslat v kabelové televizi autorovi letáků vzkaz, neuspěl. „Starosta to zakázal zveřejnit,“ uvedl.

Beneš netuší, kdo má hanlivé články na svědomí. „Je jasné, že ten, kdo to píše, není prázdná hlava. Musí být informovaný,“ naznačil Beneš.

Podle Hostiny, který neúspěšně kandidoval na starostu Lanžhota, je tvůrcem letáků nejspíš člověk, který sleduje dění na zastupitelstvu u kabelové televize. „Zasedání zastupitelů vysíláme v přímém přenosu. Když tak sedíme, těžko sledujeme, jak kdo hlasuje. V letácích je potom občas popsané, jak se autor při zvedání rukou smál a podobně. Musí to zkrátka sledovat někdo nezávislý,“ domnívá se Hostina.

Lanžhotský starosta František Hrnčíř na včerejší telefonát reagoval slovy, že má jednání a bude mít čas za hodinu. Ovšem po uplynutí této doby se ani po několika pokusech neohlásil. Ozvala se jen hlasová schránka.