Musí být jezevčík na vodítku a nosit při venčení náhubek? Jak velký pes už je nebezpečný? Tyto i další problémy týkající se vyhlášky o volném pohybu psů na veřejných prostranstvích řešili na posledním zasedání břeclavští zastupitelé. Opozice k ní měla spoustu připomínek.

„Na mapce, která ukazuje, kde nesmí lidé nechávat volně pobíhat své psy, je celá Břeclav. Kde tedy mohou důchodci nechat psa proběhnout?“ dotazoval se sociálnědemokratický zastupitel Jaroslav Parolek.

Podle něj všichni majitelé platí za své čtyřnohé miláčky poplatky a město jim chce přesto nařizovat, kde je mohou nechat volně venčit. „Mimo katastr města leží samé honitby. Tam musí být pes přivázaný a s náhubkem,“ poukázal Parolek na skutečnost, že ani za branami města nemají čtyřnozí miláčci svobodu.

Nelíbilo se mu ani zamýšlené rozlišení nebezpečnosti psů podle jejich výšky nad hřbet. Podle vyhlášky by psi s výškou pod třicet centimetrů měl mít větší výsady než vyšší, a podle právníka města nebezpečnější plemena.

S tím Parolek rozhodně nesouhlasí. Pojem bojová plemena podle něj totiž neexistuje. Navíc právě menší psi jsou dle jeho výkladu mnohdy zákeřnější a způsobují lidem zranění častěji než větší psi. „I kolega Ryšavý ošetřuje v ordinaci víc lidí, kteří jsou pokousaní spíš od menších psů než od větších,“ poukázal opoziční zastupitel.

Místostarosta Pavel Dominik argumentoval nutností regulace pohybu psů. V praxi by to ale mohlo vypadat docela úsměvně. Majitelé menších psů by se začali hádat se strážníky o výšce svého miláčka. A městským policistům by nezbylo, než brát na obchůzky metr a ratlíky přeměřovat.

„Je to hrozná představa. Máme jezevčici a nedovedu si představit, že by neměla možnost se volně proběhnout. Když budou všichni své psy jen přivazovat, bude tady spousta deprimovaných zvířat, které někoho pokoušou daleko snáz,“ myslí si Kateřina Hemzalová z Břeclavi.

Další opoziční zastupitel Tomáš Nepraš, který se rovněž postavil proti přijetí vyhlášky, se dokonce neštítil vulgarit. „Vyhláška je hloupá. Především by měli být majitelé postihováni za to, že nesbírají po psech hovna. To je důležitější než míra v kohoutku. Musím říct, že mě kdysi pes kousl tam, co bych nerad zmiňoval. A neměl třicet centimetrů,“ popsal osobní nemilou zkušenost.

Po dlouhé debatě přišel Nepraš s vlastním pozměňovacím návrhem. Protože před psy zastupitelé projednávali zákaz konzumace alkoholu na veřejném prostranství, chtěl oba návrhy spojit. „Psi by mohli volně pobíhat tam, kde chlastají cigáni a bezdomovci,“ navrhl zastupitel, kterého nechvalně proslavil výrok o „černých lutrách“ na adresu břeclavských Romů. Návrh sporné vyhlášky nakonec koalice stáhla z jednání.

JIŘÍ ŠEVČÍK
DAGMAR FIALOVÁ