Obnova, která město vyšla na více než 32 milionů korun, návštěvníky v mnoha věcech překvapí. Kromě toho, že stavaři sokolovnu rozšířili, nabídne navíc jedno patro a novou galerii. Prostor dostala také moderní technika. Ve zrekonstruovaných prostorech přibyly nové videoprojektory a audiovizuální technika, která poslouží zejména při pracovních školeních. „Vzali jsme staré prostory 
a dali jim nové moderní řešení," řekl starosta Klobouk Zdeněk Lobpreis (STAN).

Části opozice v městském zastupitelstvu ale vadí propojení sokolovny a přilehlých soukromých sklepů. „Myslím, že je to velmi neobvyklé," vyjádřil se například zastupitel Vlastimil Bobrovský (Sdružení nestraníků).

Podle starosty je ale navázání sokolovny na sklepy logické. „Objekty byly propojené už v minulosti," obhajoval krok Lobpreis.

Nedůstojné místo

Trnem v oku některým je rovněž přesun památníku zastřeleným členům Sokola. „Kvůli rekonstrukci ho pracovníci umístili před kontejner na baterie. To je podle mě nedůstojné místo," postěžoval si další člen zastupitelstva za opoziční Sdružení nestraníků Miroslav Navrátil.

Jiní Kloboučtí se naopak na znovuotevřené kulturní centrum těší. „Když byla sokolovna uzavřená, chybělo nám ve městě místo k setkávání. Těším se, až navštívím hody 
a plesy v novém prostoru. Na jeho podobu se přijdu podívat už na den otevřených dveří," svěřila se například Jana Prčíková z městské knihovny.

Sokolovnu pokřtí letošní kloboučtí stárci krojovanými hody, které uspořádají druhý srpnový víkend. Právě po minulých hodech uzavřel statik budovu kvůli jejímu zchátralému stavu. Od té doby až do letošního června trvala rekonstrukce objektu. Členové zájmových spolků se zatím scházeli v tělocvičně, kde Kloboučtí pořádali také plesy 
a další kulturní události.

Do nově otevřeného společenského zařízení se mohou zájemci poprvé podívat tuto sobotu od desíti do dvanácti hodin dopoledne. Poté pořadatelé dne otevřených dveří připravili také ochutnávku vín v přilehlém sklepě a večerní taneční zábavu.

LENKA NEJEDLÍKOVÁ