Z mostu zbude jen nosná konstrukce. Krajští silničáři, kteří akci v pondělí 5. června odstartovali, budou obnovovat celý svršek. „Zůstanou nosníky, ale odfrézuje se celý asfalt, vše se až na nosníky odbourá a zhotoví se nová železobetonová deska. Na tu dojde nová izolace tak, aby do mostu nezatékalo. A samozřejmě nový asfalt, římsy i zábradlí,“ shrnul Libor Olšák, vedoucí investičního úseku oblasti Jih krajské Správy a údržby silnic.

Dokončení náročné opravy, která spolkne třináct milionů korun bez daně, očekávají silničáři v listopadu. „Smlouvu máme do pětadvacátého listopadu. Třeba se ale podaří částečně zprůjezdnit cestu dříve,“ věří Olšák.

Největší hrůzu z uzavírky mají zemědělci, a především vinaři. Rekonstrukce se totiž protáhne i přes vinobraní. „Víme, že to nebude nic příjemného, bohužel to však jinak není možné. Musejí využívat objízdných tras přes Velké Pavlovice nebo přes Velké Bílovice. Částečná uzavírka mostu při takové opravě není myslitelná,“ zdůraznil Olšák.

Nadšení z komplikace, která přetne spojení mezi obcí a místní částí Rakvice-Trkmanice, nejsou ani z vedení Rakvic. „Před týdnem jsem se o akci dozvěděl, protože nás požádali o vydání souhlasného stanoviska. Vznesl jsem sice námitku, zda by opravu nemohli provádět na poloviny, ovšem zbytečně. Vysvětlili mi, že to z technického hlediska není absolutně možné. Most je v havarijním stavu a opravit se musí,“ okomentoval rakvický starosta Pavel Rous.

Řada rakvických i přítluckých vinařů a zemědělců hospodaří právě na Trkmanské hoře. „Tato oprava se trefila do období nejméně šťastného. Zemědělská technika bude projíždět Pavlovicemi i Bílovicemi. Z našeho pohledu by bylo zahájení brzy na jaře lepší, nicméně krajští silničáři mají potřebná povolení a peníze k dispozici nyní. Zkrátka s tím nic neuděláme. Lidé budou nadávat, to je jasné. A nadšení určitě nebudou ani Velkobílovičtí a Velkopavlovičtí,“ dodal Rous.

Prakticky totožná oprava za zhruba stejné peníze pak v příštím roce čeká další most přes dálnici D2. A to ten, který se nachází nedaleko Moravského Žižkova. „Máme již stavební povolení a pokud půjde vše, jak má a podaří se vše vyřídit, mohli bychom na jaře začít s rekonstrukcí,“ naznačil Olšák.