Jeden velký chaos. Nechápavým krčením ramen a rezignovaným mávnutím označili břeclavští strážníci v pondělí dopoledne dopravní situaci v centru města. Za necelých deset minut musela dvojice mužů v uniformách doslova provést křižovatkou u okresního soudu několik osobních aut a poradit třem zmateným řidičům, kterou objízdnou trasu zvolit na průjezdu městem.

Příčinou problémů je oprava hlavního tahu silnice první třídy číslo 55 v ulici Národních hrdinů. Zhruba šest set metrů dlouhý úsek budou pracovníci rekonstruovat po dobu asi čtrnácti dní. Zatímco nákladní auta mohou stavbou ve směru od Hodonína projíždět kyvadlově na semafory, osobní svádí dopravní značení na objížďky.

Mosty na Brněnsku v havarijním stavu: víme, které se dočkají opravy.
Mosty na Břeclavsku v havarijním stavu: víme, které se dočkají opravy

Řada řidičů však nařízení stále ještě nerespektuje. „Řeší to dopravní policisté, strážníci a policisté z obvodního oddělení. Lidé vjíždějí tam, kam nemají vědomě i nevědomě. Řešili jsme už i přestupky,“ potvrdil vedoucí dopravního inspektorátu Luděk Pazourek. Řidičům hrozí pokuta až patnáct set korun.

Potíže s dopravou na průtahu městem řešili muži v uniformách především o víkendu. „Šlo hlavně o řidiče přespolní a turisty. Rakušany, Poláky, ale i Čechy, kteří se vesměs řídili podle navigací, nevnímali dopravní značení a zkrátka jeli. Někteří nám zdůvodňovali, že když už před ním vjeli do zákazu tři, tak oni jako čtvrtí neváhali,“ shrnul Pazourek.

Podotkl, že se policisté i strážníci snaží být v prvních dnech omezení shovívaví. „Upozorňujeme lidi na to, že tudy opravdu jet nemohou a odkláníme je z trasy. Vypadá to, že po dobu první etapy oprav i té druhé zde budeme stát. Kvůli dohledu, dodržování dopravního značení a případně i kvůli řízení provozu,“ sdělil vedoucí dopravního inspektorátu.

Dopravní komplikace na průtahu Břeclaví trvají.Dopravní komplikace na průtahu Břeclaví trvají.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

K dopravním nehodám nebo kolizním situacím podle jeho vyjádření zatím nedošlo. „Kromě ucpaných křižovatek a malé nehody, kterou si vyřešili řidiči mezi sebou, jsme nic řešit nemuseli,“ zmínil Pazourek.

To Deníku na místě v pondělí dopoledne potvrdili i strážníci, kteří řídili provoz na křižovatce u okresního soudu. „Jinak je to tady ale chaos, jak vidíte. Řidiči mají absolutní neznalost silničních předpisů. Objízdné trasy jsou značené dobře, jasně a výstižně, ale oni přesto jezdí tam, kam nemají,“ kroutil hlavou jeden z mužů.

Majitelé psů se mohou těšit na otevření nového parčíku.
Pro hry i venčení. Hřiště pro psy otevře ve Staré Břeclavi na konci dubna

V krátké době potřebovalo pomoc několik lidí. „Jsem tu po pěti letech první den na návštěvě, je to pěkná katastrofa,“ nechal se slyšet muž procházející přes přechod.

Překvapení a nejistí byli i manželé v autě s německou poznávací značkou. „Jeli jsme po objízdné trase. A přijeli jsme sem na křižovatku. Chtěli jsme odbočit na Hodonín a nemůžeme. Tak nám asi nezbude než zajet dál k některému z obchodních domů, otočit se a vrátit se na průtah městem,“ kynula směrem k manželovi žena, jež se také o cestě radila se strážníky.