Zcela průjezdný je již více než kilometr dlouhý úsek u Rakvic na silnici druhé třídy číslo 425 vedoucí z Břeclavi do Hustopečí. Dělníci tam přes měsíc pracovali na novém povrchu zhruba od čerpací silnice dál ve směru na Starovičky. Nová je i pokrývka kruhového objezdu.

„Tento úsek je hotový a předpokládáme, že bychom podle množství peněz pokračovali příští rok dál,“ informoval Libor Olšák ze Správy a údržby silnic.

Vinaři z Rakvic bojují proti špačkům laserem. Paprsek má ochránit hrozny v blízkosti zástavby rodinných domů a školy.
Namísto ran z děla nepříjemný paprsek. Vinaři z Rakvic bojují se špačky laserem

Pravděpodobně už na začátku října pustí silničáři provoz přes most nad dálnicí D2, který spojuje Rakvice s Velkými Pavlovicemi a Velkými Bílovicemi. Most má za sebou náročnou několikaměsíční rekonstrukci, která spolkla přibližně třináct milionů korun bez daně.

Z původního mostu zbyla jen nosná konstrukce. Silničáři odfrézovali celý asfalt, vše až na nosníky odbourali a udělali novou železobetonovou desku. Na tu došla nová izolace tak, aby do mostu nezatékalo. Samozřejmostí pak je i nový asfalt, římsy a zábradlí.

„Do patnáctého října je plánovaná uzavírka. Předpokládáme ovšem, že provoz nejpozději do poloviny října pustíme. Věřím, že to bude i dříve. Většina prací je totiž hotových,“ zmínil Olšák.

  • Viděli jste, jak vypadá nově opravená silnice u Rakvic?

Ruku v ruce se zprůjezdněním mostu se silničáři přesunou o pár kilometrů dál. A to do Velkých Bílovic, kudy vedla jedna z objízdných tras v souvislosti s uzavírkou mostu přes D2. Tady mají v plánu novou pokrývku asi kilometrového úseku na průtahu městem.

„Před pár lety jsme dokončili úsek od začátku města ke sjezdu z dálnice D2. Teď budeme pokračovat za cedulí směrem do intravilánu. Právě jsme dokončili soutěž, podepíšeme smlouvy, vyřešíme uzavírky a můžeme začít. Předpokládám, že už v říjnu,“ nastínil Olšiak. Oprava je plánovaná na dva měsíce. Silnice bude průjezdná kyvadlově vždy jedním pruhem.

  • Podívejte se, o kterou část ve Velkých Bílovicích jde
Zdroj: Deník/Michal Hrabal

V příštím roce by správa ráda opravila také havarijní stav silnice 2421 na Zaječí. Jde o úsek, na který lze odbočit ze silnice druhé třídy číslo 425 vedoucí z Břeclavi do Hustopečí.

„Tuto akci máme nachystanou a připravujeme ji k registraci do Integrovaného regionálního operačního programu. Pokud to vyjde a evropské peníze získáme, věřím, že bychom i tuto stavbu mohli zahájit příští rok,“ naznačil Olšák.

Ve stádiu projektové dokumentace je pak dlouho očekávaná oprava mezi Rakvicemi a Přítlukami. Ještě však pár let potrvá, než se takzvaně kopne do země.