Sedmdesát milionů korun si vyžádají opravy stravovny v břeclavské nemocnici. Tamní vedení je hodlá provést v následujících třech letech a poté převzít provoz do vlastní režie. „Začali jsme již v tomto roce. Ve čtvrtek dvacátého prosince bychom měli převzít opravenou střechu. Je zateplená a zaizolovaná, protože do ní zatékalo," popisovala ředitelka Nemocnice Břeclav Janka Bambasová.

Budova podle ní čeká na opravy už několik let. „Nyní už se s nimi počítá v krajském rozpočtu, takže doufám, že se tak skutečně stane. Práce jsou rozdělené do tří etap. Je to trochu komplikované, protože stravovnu budeme opravovat za provozu. Věřím, že se nám to ale podaří," pokračovala Bambasová.

Starosta Břeclavi a bývalý krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý označil dosavadní stav na hranici životnosti. „Kraj dříve neměl dostatek peněz, aby problém vyřešil jednorázově. Našli jsme ale model, který je přijatelný a finančně únosný. Jsem rád, že jsme se dohodli," přitakal Ryšavý.

Bambasová se navíc snaží, aby nemocnice měla kuchyni pod sebou, ačkoliv ji zatím obhospodařuje firma Aramark a předtím se o jídlo starala zase jiná společnost. „Podle námi spočítaných kalkulací budou náklady na provozování stravovacího provozu ve vlastní režii nižší," nabídla ředitelka jeden z důvodů své snahy.

A přidala další. „Máme sice s dodavatelem dobré vztahy, ale jsou věci, které skřípou a které musíme hlídat. Navíc bychom tím pomohli zaměstnanosti," sdělila Bambasová.

Jídlo v břeclavské nemocnici se v minulosti několikrát stalo diskutovaným tématem. Několik dní ho v letošním roce jedla například Irena Obdržálková z Vranovic.

„Když bych ho měla ohodnotit, řekla bych, že bylo průměrné. Spíše knedlíky a omáčky. Každý má chutě samozřejmě jiné, ale myslím si, že mohlo být zdravější. Zejména na snídani mi chybělo více ovoce. Jestli se strava poté zlepší, je otázka. Záleží, kdo to bude mít na starosti a zda upřednostní šetření nebo zlepšení, protože zdravé jídlo rozhodně něco stojí," zamýšlela se žena.

Kromě změny týkající se stravy řeší vedení nemocnice v těchto dnech poslední detaily smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. „V současné době čekáme na její definitivní písemnou verzi," potvrdila v pátek Bambasová Břeclavskému deníku.

Smlouva bude na pět let s tím, že v nemocnici zůstanou všechna odborná oddělení. „Pouze v následujících třech letech máme zvážit spojení lůžek urologie a ORL," poznamenala Bambasová, jež je v kontaktu také s menšími zdravotními pojišťovnami. Dohodu s nimi podepíše pravděpodobně v lednu.