Největší obavy měl kněz Marián Kalina o klenbu kostela. Kdyby byla totiž poškozená, svatostánek svatého Jakuba Staršího by musel k zemi.

„Měli jsme obrovský strach. Naštěstí bylo ale vše v pořádku. Krov je kompletně nový. Tornádo, které tudy před dvěma lety prošlo, muselo mít obrovskou sílu, když původní trámy doslova vytrhalo, zlomilo a vyhodilo před kostel,“ ukazoval farář redaktorce Deníku ve věži kostela.

Nad klenbou je nyní možné procházet díky dřevěné lávce. Nové krovy včetně unikátního prstence ostatně budou moci obdivovat i místní a lidé z okolí. A to na nedělní slavnosti, jejíž součástí bude mimo jiné také žehnání obnovenému kostelu.

Ani neoveský kostel, který prochází nákladnou rekonstrukcí, neušetřila středeční bouřka. Ze střechy spadlo několik tašek a zateklo do věže.
Dva roky po tornádu bouře opět poškodila kostel v Moravské Nové Vsi

„Dříve sem nebylo možné chodit. Lávku budeme využívat i k případným opravám. Dokonce zde máme taky osvětlení,“ poznamenal Kalina.

Okolo kostela ještě dva roky po řádění tornáda stále stojí dočasný plot upozorňující na zákaz vstupu na staveniště. Práce je zde totiž pořád dost.

„Nová jsou venkovní okna i vitráže. Kompletně nová je elektroinstalace a osvětlovací prvky. Ty budou dokonce i na prstencích sloupů. Část z nich bude barevná. Například o postní době tak budeme moci osvětlení měnit na fialovou barvu. Počítáme s tím, že světla budou hotová až začátkem září, objednací lhůty jsou totiž čtyři až šest měsíců,“ zmínil kněz.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Obnově neušly ani dřevěné lavice. „Sice nebyly úplně poškozené, ale při opravách jsme se rozhodli kompletně zrestaurovat i je. Děláme v nich dokonce i nové topení. Předtím jsme totiž měli vodní, které bylo ovšem už za desítky let provozu nespolehlivé, mnohokrát teklo, čímž se zničily podesty,“ upozornil farář.

Nový je i vnější nátěr fasády a věži opět dominuje opravený původní kříž. „Demontovali jsme ho po tornádu společně s krovem. Ihned putoval do kovářské dílny a loni v létě už se opět tyčil nad věží,“ doplnil Kalina.

Helena Jančálková a Martina Rosincová (vlevo) společně s dalšími dobrovolníky obnovili boží muka poničená při tornádu před dvěma lety.
Na Neoveské dohlíží Panna Maria s Ježíškem. Namalovala ji patnáctiletá školačka

Připomněl zároveň pozoruhodný příběh, který se váže k objevení druhého kříže, který byl původně umístěný na špici štítu kostela. Je zmenšeninou toho, který dominuje kostelní věži. Symbolicky rok po tornádu ho Neoveským daroval správce areálu sběrných surovin z Hodonína, kde kříž náhodou objevili.

„Tento křížek je zatím na faře. Na původní místo se ale nevrátí. Svoje nové místo bude mít na památníku, který má být připomínkou události. Umístíme ho tam ve stavu, v jakém ho našli. Tedy tak, jak dopadl na zem po tornádu,“ nastínil kněz Kalina.

Spoušť po tornádu v Moravské Nové Vsi pohledem z dronu

Zdroj: HZS JMK

Historie

Současný kostel svatého Jakuba byl v Moravské Nové Vsi postavený v roce 1773 na místě původního gotického kostela, který tamní nechali zbourat. Stavbu z větší části hradil jako vlastník tehdejšího břeclavského panství kníže Josef Václav z Lichtenštejna.

Peníze na opravu kostela se mimochodem rozhodlo uvolnit také Lichtenštejnské knížectví. Na obnovu dvanácti historických oken s uměleckými vitrážemi uvolnila tamní vláda dvacet tisíc švýcarských franků, což je více než čtyři sta šedesát tisíc korun.

Projekt rekonstrukce neoveského kostela řídí Diecézní charita Brno ve spolupráci s duchovním správcem farnosti Kalinou.

Milionovou škodu způsobilo tornádo také na kostele v Hruškách. Škoda ve výši dva a půl milionu korun pak byla i na neoveské faře.