„Počítáme, že se stavebními pracemi by se mělo začít v jarních měsících příštího roku. Hotovo by mělo být asi v srpnu téhož roku,“ vypočítávala starostka Velkých Bílovic Marie Vlková.

Díky penězům z Evropské unie tak Velkobílovičtí zprůjezdní například cestu do takzvané Bučňákovy doliny, z ní by se mohli cyklisté následně dostat k Novosádské studni, která je pohřebištěm z devátého století.

„Tyto opravy byly jednou z našich priorit, protože některé cyklostezky jsou sice ucelené, pěkné, na druhou stranu některé jsou vyloženě poškozené a neprůjezdné. Turisti by tam museli nosit kola doslova v rukou,“ všimla si Vlková.

Do Velkých Bílovic každoročně přijede v průměru deset tisíc návštěvníků. A to především cykloturistů, kteří míří na vrchol kopce Hradištěk, odkud je výhled k Pavlovickým vrchům, Novomlýnským nádržím a Bílým Karpatům.

„Tato čísla bychom chtěli minimálně udržet. Věřím, že se nám to podaří,“ poznamenala starostka Velkých Bílovic. Ta plánuje postavit u cyklostezek i rozhlednu, jež by měla přilákat další turisti. „Ale ta bude stát až v roce 2010 a peníze nebudou pocházet z unijních zdrojů,“ upozornila.⋌ (bas)