Vykoupat se v opraveném bazénu v Hustopečích, projít se středem Pohořelic po nových chodnících, obdivovat krásy Mikulova z rozhledny kostela svatého Václava nebo navštívit prarodiče v zatepleném domově důchodců s pěknou fasádou. To všechno budou moci už v příštím roce prožít lidé na Břeclavsku. Radnice největších měst totiž odtajnily opravy, na které z pokladen v příštím roce uvolní peníze.

„Naší prioritou je dokončit opravu základní školy Komenského. Tam půjde v příštím roce především o zateplení,“ nechal se slyšet hustopečský starosta Luboš Kuchynka.

Dodal, že by tamější chtěli pod záštitou projektu Revitalizace panelákových sídlišť obnovit sídliště Větrná.

„Šlo by o nová parkovací místa, chodníky, zeleň a hřiště. Budeme mít také snahu opravit chodníky v rámci bezbariérových stezek. Rekonstrukce se dočká také bazén. Chtěli bychom vyměnit okna včetně přední velké prosklené stěny,“ vyjmenoval Kuchynka projekty, se kterými město v příštím roce počítá.

Smělé plány mají i Mikulovští. „Máme rozdělané chodníky, naplánovali jsme opravy památkově chráněných nemovitostí na Náměstí, chystáme nová parkoviště a budeme pokračovat v ozelenění města,“ vypočítal mikulovský starosta Rostislav Koštial a doplnil, že opomenout by tamní nechtěli ani kostel svatého Václava.

„Sháníme prostředky na jeho opravu. Je to pro nás zásadní věc z toho důvodu, že je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek v Mikulově,“ vysvětlil starosta.

Jedna část oprav se podle jeho slov týká kostela jako takového a ta druhá pak jeho věže. „Kostelní věž byla v minulosti světská a sloužila jako hlásná věž. S nákladem asi pěti milionů bychom ji chtěli opravit a zpřístupnit lidem jako rozhlednu,“ prozradil Koštial.

Jen to nejnutnější

To břeclavská a pohořelická radnice počítá jen s těmi nejzákladnějšími úpravami.

„Máme rozpočtové provizorium a rozpočet jako takový budeme schvalovat v únoru či v březnu. Takže uvidíme, až poskládáme příjmy a mandatorní výdaje, jaké možnosti se nám otevřou a co si budeme moci dovolit. Po trochách bychom chtěli opravovat chodníky, vyrovnávat je. Zásadnější věci budou záležet na dotacích,“ poznamenal pohořelický starosta Josef Svoboda.

„Údajně se nám ze státního fondu podařilo získat prostředky na založení a úpravu nových parkových ploch. Zatím jsme to ale viděli jen na webových stránkách. Předpokládám, že by na to bylo potřeba kolem dvou milionů korun,“ sdělil Svoboda.

Podobně skromný byl ve svém vyjádření i břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek. „V příštím roce nás čekají opravy domova důchodců. A to zateplení a výměna oken. Totéž pak čeká také městský úřad,“ řekl Parolek a vzpomněl i na pokračující obnovu sídliště na Valtické.

„Do sídliště vloží město šest až osm milionů. Chystáme tam úpravu stání kontejnerů, bezbariérové chodníky, parkovací plochy, lavičky a kamerový systém,“ popsal místostarosta.