Středověkou dominantu na Brněnsku čeká také oprava starého pivovaru. „V příštích letech pak počítáme zejména s revitalizací venkovních prostor, do oprav ale zahrneme i byty v areálu kláštera,“ řekl tamní správce Jiří Chrást s tím, že některé prostory stále obývají řádové sestry Cisterciačky.

Rekonstrukce bytů vyjde přibližně na šest milionů korun, obnova částí kostela a přilehlých prostor se pak vyšplhá k několika desítkám milionů. „Stále pokračujeme v čištění zahrad, na jejichž částech se momentálně pasou ovce. Zbývá dokončit druhou půlku ovocného sadu, na konci září chystáme speciální akci na podporu výsadby historických druhů ovoce,“ poznamenal koordinátor dobrovolnických aktivit Tomáš Blaha.

Jednopodlažní nástavba heliportu brněnského IBC centra, kde vznikne školící středisko.
Konec nevyužívaného heliportu pro Úrazovou nemocnici: IBC dostane desáté patro

S opravami pomáhají organizátorům projektu dobrovolníci z celé Evropy. Na místo jich letos přijelo osm, kromě Čechů se obnov účastní také Francouzi, Španělé, Italové a Rakušani. „Odměnou za odvedenou práci je nahlédnutí do obvykle nepřístupných prostor kláštera a seznámení s jeho bohatou historií. Ve volných dnech podnikají výlety za krásami regionu,“ sdělila vedoucí dobrovolnického kempu Kristýna Langrová.

Dvoutýdenní maraton oprav završí v sobotu takzvané Hody kultur, jejichž cílem bude představit návštěvníkům kláštera specifická jídla těch evropských zemí, ze kterých dobrovolníci pochází. „Vstup bude samozřejmě volný, chceme lidi seznámit se změnami, které se nám v posledním roce povedly v klášteře uskutečnit,“ přiblížil koordinátor dobrovolníků Tomáš Blaha.

Děvičky jsou v kritickém stavu

V kritickém stavu je podle členů spolku Památky Pálavy zřícenina gotického hradu Děvičky. „Nejhůř jsou na tom bašta a sklepení, na klenbu sklepa by lidé vůbec neměli vstupovat, protože hrozí její zřícení,“ varoval prezident spolku Marek Ševeček. Kolem cimbuří roste v současné době lešení, nejrozsáhlejší práce začnou na podzim, po skončení hlavní turistické sezóny.

Nová chirurgie, parkovací dům. Svatá Anna chystá velké změny
Nemocnice u svaté Anny v Brně se zásadně změní. Přečtěte si, co plánují stavět

Volný vstup zatím členové spolku turistům zamezit nechtějí, peníze na nutné opravy se snaží získat prostřednictvím dobrovolných finančních příspěvků. „Situace se dlouhodobě silně zhoršuje nejen kvůli počasí, ale i vlivem turistů, kteří chodí, kam nemají,“ doplnil Ševeček. Z dotací se jim zatím povedlo získat přibližně sto šedesát tisíc korun, do oprav ale potřebují investovat zhruba jeden a čtvrt milionu.

Na neukázněné turisty upozorňuje například Petr Vítek, který památku často navštěvuje. Způsob, jakým se spolek snaží zříceninu ochránit, je však podle něj částečně neefektivní. „Provizorní zábrana je spíš kontraproduktivní. Lidi mají tendenci používat ji jako opěrky, aby mohli nahlédnout dál,“ komentoval muž.

Studenti stávkovali za klima. Ilustrační foto.
Výzkum odborníků z Moravy: lidé se bojí o budoucnost svých dětí. Kvůli klimatu

Obnovy se brzy patrně dočká i zmizelý Katzelsdorfský zámeček ve Valticích, jenž se stal nedávno kulturní památkou. Podle zakladatele spolku pro obnovu zámečku Daniela Lyčky se však zatím nejedná o začátek samotné výstavby, nýbrž o povolené konzervační práce. „Mají pomoct ochránit zbytky stavby před vlivy počasí a také je lépe zpřístupnit návštěvníkům Lednicko-valtického areálu,“ připustil Lyčka.

V nejbližší době má být hotová turistická trasa, která valtický zámeček propojí s Břeclaví a dalšími jihomoravskými místy. Na místě dosud pracovali zejména dobrovolníci, peníze pak získávali pouze prostřednictvím dobrovolných příspěvků. Díky prohlášení kulturní památkou se nyní spolku naskytla možnost požádat o státní dotace.