U sjezdu na Blučinu na jedenáctém kilometru D2 je v obou směrech omezený provoz. „Kvůli lešení pro sanace podhledu nosné konstrukce," zdůvodnil ředitel krajské Správy a údržby silnic Roman Hanák.

Ilustrační fotografie.
Rozbité silnice na Břeclavsku čeká oprava. Víme, které úseky budou na řadě

Most mezi Blučinou a Měnínem na Brněnsku na silnici druhé třídy byl už ve špatném technickém stavu. Stavbaři musí vyměnit celý svršek. „Už jsme odbourali stávající římsy, vybetonovali spádové desky a vybudovali nové chodníkové římsy,“ přiblížil ředitel Hanák. V závěru rekonstrukce je v plánu sanace podhledu nosné konstrukce a spodní stavby.

JEDNA POLOVINA JE HOTOVÁ

Práce začaly loni. „Stavbaři pracují po částech. Jedna polovina už je hotová, druhá finišuje. Dopravu řídí semafory na už hotové půlce mostu," přiblížil Hanák.

Ačkoliv obyvatelé Blučiny mohou most využívat i během opravy, čekaní na semaforech je podle některých zdlouhavé. „Cesta z obce a zpátky se nám momentálně velmi protáhla,“ zmínil starosta Blučiny Jan Šenkýř.

Předpokládaný termín dokončení stavby je v plánu na polovinu června letošního roku. Náklady jsou necelých třicet milionů korun.

Euro Bike Fest byl přehlídkou motorek, kaskadérských kousků, zábavy i koncertů.
V Pasohlávkách dnes startuje Euro Bike Festival. Očekávejte tisíce motorkářů

OMEZENÍ NA D2 SE VRÁTÍ

S dopravním omezením se setkali v minulých týdnech řidiči i v blízkosti mostu klenoucího se přes D2 na silnici třetí třídy u Moravského Žižkova na Břeclavsku. Zúžení v tomto úseku D2 se tam má v příštích měsících vrátit. „Půjde o snížení rychlosti a zúžení ze dvou do jednoho pruhu. Přesný termín ještě není známý, podle harmonogramu je předpoklad během září," nastínil Hanák.

Po opravovaném mostě u Moravského Žižkova řidiči neprojedou vůbec. Platí tam úplná výluka, mimo autobusovou dopravu. Pociťují ji především obyvatelé obce. „Momentálně se nám prodloužila trasa do Břeclavi. Přes most je cesta kratší, teď musíme jezdit třeba přes Velké Bílovice, což je zajížďka,“ podotkl starosta Moravského Žižkova Josef Osička.

I tento most byl ve špatném technickém stavu. „Hlavní závadou byla nefunkční izolace a kvůli tomu následné zatékání do nosné konstrukce," vysvětlil Hanák nutnost rekonstrukce.

Stavbaři opraví mostní svršek. Součástí prací je odstranění zábradlí, vybourání římsy, odstranění silnice a izolace mostu. Stávající mostní konstrukci nahradí nová. Opravy u Moravského Žižkova potrvají až do 30. listopadu.

Zarostlý areál, na kterém stojí bobová dráha v Němčičkách.
Bobová dráha v Němčičkách zarůstá. Měla přilákat turisty, byla tématem u soudů

OPRAVÍ I MOST U RAJHRADIC

V letošním roce plánuje jihomoravská Správa a údržba silnic také rekonstrukci jiného mostu přes dálnici D2, a to na silnici třetí třídy mezi Otmarovem a Rajhradicemi na Brněnsku. „Jedná se o rekonstrukci nadjezdu přes dálnici D2," řekl ředitel krajských silničářů Hanák. Součástí bude i oprava přilehlých úseků silnice třetí třídy v délce zhruba čtyř set metrů.

Předpoklad prací je od července do října za úplné uzavírky. Na stavbu po polovinách je podle Hanáka most příliš úzký. Předpokládané náklady jsou sedmadvacet milionů korun.

Apollónův chrám mezi Lednicí a Břeclaví.
Lesníci obnoví lesopark u Apollónova chrámu. Nové bude i odstavné parkoviště

OPRAVY MOSTŮ PŘES D2:

u Blučiny:

omezení: na mostě průjezd na semafor; na D2 zúžení

dokončení: v polovině června

u Moravského Žižkova:

omezení: na mostě úplná uzavírka; na D2 nyní žádné

dokončení: na konci listopadu

u Rajhradic:

omezení: na mostě plánovaná úplná uzavírka

dokončení: plán od července do října