Už za tři dny se opět zaplní lavice základních škol nejen na Břeclavsku. Ne všechny ale prožívaly poslední týdny zrovna v prázdninovém rozpoložení. V Bořeticích a Velkých Němčicích mají kvůli rekonstrukci budov mimořádně napilno.

„Jsme rádi, že dcera půjde do opravené školy. Bylo opravdu potřeba, aby děti měly vyhovující prostředí,“ pochvalovala si Jana Hluchá z Bořetic. „A je taky dobře, že by se mělo vše stihnout včas. Někteří rodiče by mohli mít potíže s hlídáním,“ dodala.

Právě u bořetické základní školy hrozilo, že neotevře podle plánu. Rekonstrukce – výměna oken a zateplování budovy – se nečekaně zpozdila. Na opravě chátrajícího stánku začala pověřená firma pracovat až na začátku srpna.

I přes velký skluz ale nebude podle starosty Bořetic Václava Surmana výuka jakkoliv ohrožena. „První školní den vlastně zahájíme v kulturním domě. Mezi tím budou probíhat poslední úklidové práce, o pomoc jsme požádali i některé rodiče,“ vysvětloval.

Školáci ale stavebnímu ruchu neuniknou. Lešení a stavební materiál definitivně zmizí z areálu školy až na konci října. To by již měla být rekonstrukce kompletní, včetně zateplení a nové fasády. „Chtěli jsme, aby byla hotová hlavně výměna oken. Abychom mohli normálně fungovat. Venkovní práce nás zatěžovat nebudou,“ uvedl Surman. Velkým břemenem je ale dle něj suma, kterou obec investovala.

„Z evropských fondů jsme sice dostali necelých pět milionů. Nicméně další téměř dva musíme dát z obecního rozpočtu. Naše školství si bude muset dát na chvíli pohov, je to opravdu velká částka,“ spočítal bořetický starosta.

Téměř trojnásobek spolkly náklady na opravu Základní školy ve Velkých Němčicích. Ani tam se rodiče nesplnění termínu obávat nemusejí. První zářijový den budou děti určitě sedět v lavicích. Školní budova, jež oslaví sto let, je po nutných úpravách téměř k nepoznání. Nová okna i fasáda byly podle starosty městyse Františka Smetany naprosto nezbytné. „Škola byla v dezolátním stavu. Žákům hrozilo i nebezpečí,“ přiznal donedávna reálnou hrozbu.

Skoro šestnáctimilionová injekce, kterou z velké části kryly fondy Evropské unie a ministerstva životního prostředí, mají zásadně snížit náklady na provoz základní školy. „Jak se říká, topilo se pánu bohu do oken. Nyní počítáme s tím, že hodně energie ušetříme,“ zdůraznil Smetana.

Tamní devítiletku čekají zanedlouho další úsporná opatření. Ve škole by se měl vyměnit dosluhující kotel, který má navíc, po rekonstrukci, zbytečně velký výkon. Zahálet nechtějí ani v Bořeticích, kde je základní škola rozdělena do dvou budov. „Máme v plánu vytvořit v první budově půdní vestavbu. Tím pádem by se do ní vešli všichni žáci. Druhá budova by pak sloužila jako středisko volného času,“ nastínil starosta Surman.