Opravy přírodní přistávací a vzletové dráhy začaly nedávno na břeclavském letišti. Náklady si vyžádají sumu blížící se ke dvěma milionům korun. Aeroklubu pomohly peníze z Jihomoravského kraje i Břeclavi.

Ačkoliv práce potrvají několik měsíců, výrazná omezení provozu se letcům vyhnou. „Dráha se pouze ze sto deseti metrů zúží na zhruba třicet, pro pilota to není zásadní problém. Nahrnutá hromada zeminy může poněkud trčet, ale pro nás to nic neznamená. Jen se nám trochu zúžil komfort," říkal člen břeclavského aeroklubu Václav Hrůza.

Zatímco opravy se běžného provozu letiště dotknou jen částečně, podle místostarosty Zdeňka Urbana z ČSSD přijdou zkrátka návštěvníci. „Vzhledem k rekonstrukci se v červnu neuskuteční oblíbený a velmi navštěvovaný letecký den, ale rád bych pozval na mistrovství České republiky v akrobacii, které bude v polovině července a bude zakončeno exhibiční Air Show," vzkázal Urban.Letiště v Břeclavi čekají opravy.

Břeclavský deník Rovnost informoval o špatném stavu dráhy v únoru, kdy aeroklub čelil krajnímu riziku uzavření letiště. Lidé z Úřadu pro civilní letectví na horšící se stav upozorňovali opakovaně. Plocha byla zvlněná, letadlům 
s neznalým pilotem hrozilo poškození podvozku. Neřešení situace by mohlo vést až k odebrání povolení 
k provozu.

Ani na radnici se netají, že opravy nastaly 
v nejvyšší čas. „Letiště je majetkem města a k Břeclavi už neodmyslitelně patří po dlouhá desetiletí. Nezastupitelnou úlohu má letiště i v integrovaném záchranném systému," reagoval druhý ze sociálnědomokra­tických místostarostů Jaroslav Válka.

Komentoval tím důvod, proč městská rada doporučila zastupitelům schválení dotace ve výši 550 tisíc korun. Stalo se. Částka pro aeroklub se do hlasování dostala na mimořádném zasedání spolu 
s balíkem žádostí na podporu sportu. Ve srovnání s některými jinými dostali nadšenci létání tolik, o kolik si řekli.

Při hlasování se zdrželi pouze dva zastupitelé: opoziční Mladí 
a Neklidní. „Nesouhlasíme totiž se systémem rozdělování peněz. Pan starosta tvrdí, že to není možné dělat zcela spravedlivě, s čímž se nemůžeme ztotožnit. Se situací na letišti nejsem podrobně seznámený, ale pokud tam byl skutečně problém, je pomoc potřeba," oznámil ve čtvrtek zastupitel Mladých a Neklidných Petr Škoda.Letiště v Břeclavi čekají opravy.

Pilot Hrůza neskrývá, že souhlas zastupitelstva je značným přínosem. „Je paráda, že město spolupracuje. To je bez diskuze," poznamenal muž.

Na opravu dráhy o délce 750 metrů poslal peníze rovněž Jihomoravský kraj, jeho představitelé odhlasovali sumu 1,25 milionů korun. Hotovo bude v červnu, letci plochu plně využijí až od prosince. Záležet ještě bude na úspěšném uchycení nově vysazené trávy.

První zmínky o letišti 
v okresním městě pocházejí 
z počátku třicátých let minulého století. Aeroklub vznikl pět let po druhé světové válce, dokumenty k tomu ale chybí. V současnosti na letišti napočítají až padesát přistání za víkend. V regionu jde o největší plochu, letadla ještě přistávají také v Bořeticích nebo Velkých Pavlovicích.