Není to tak dávno, co zloděj vykradl mysliveckou chatu v Nechvalíně. Zdejší majitele připravil o čtyřicet kilo kančího a vepřového masa. Právě s podzimem končí sezona pro většinu chatařů. A nastává období, kdy se do osiřelých rekreačních oblastí vydávají zloději. Policisté proto dopředu varují před jejich nájezdy.

„Pachatelé si rádi vybírají především odlehlé nezabezpečené objekty, ke kterým se dá dobře zajet autem,“ uvedla za policii Radka Polášková.
Zloději většinou z chat berou vše, co se dá později prodat. Nejčastěji se jim zalíbí různé nářadí, elektronika, ale třeba i potraviny nebo alkohol. Podle policistů se do chat a chalup vloupávají hlavně recidivisté, kteří si tímto způsobem zajišťují obživu a občasný výdělek.

„Před zloději se chráníme tím, že odvezeme všechny cenné věci. V naší oblasti je celkem klid. Obava je ale samozřejmě vždycky. Naštěstí máme chatu na přehledném místě, kde jsou lidé celý rok,“ řekl Roman Holeček, který se za rekreací a příjemně stráveným časem vydává s rodinou na Lučinu.

Policie na Hodonínsku zaznamenala za poslední čtyři měsíce pět vykradených chat. Řádění zlodějů nejvíce odnesl majitel ve Strážnici, který musel skousnout škodu za sedmapadesát tisíc korun. Z toho padesát tisíc je za poškozenou chatu.

Muži zákona letos objasnili čtyři „vloupačky“. Dalších osm pachatelů se však trestu úspěšně vyhýbá.

„Pachatelům těchto krádeží hrozí dva roky vězení. V případě, že by škoda odcizením přesáhla pětadvacet tisíc korun, hrozí jim až tři roky,“ uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Lidé se před nájezdy nevítaných návštěvníků chrání. Nechtějí přijít o majetek. Využívají proto různých možností, které nepovolaným osobám ztěžují vniknutí.

„V okolí často řádí zloději, proto mám celý areál zabezpečený. A to hned několika způsoby. Samozřejmě neprozradím jak, ale zatím se nám osvědčily,“ poznamenal Pavel Urbánek, majitel rekreačního střediska nedaleko Osvětiman, kam se během teplých měsíců sjíždějí i lidé z hodonínského okresu.

Milan Zámečník