Kolekce tradičních ornamentů je součástí Galerie moravského ornamentu, kterou připravil nadační fond Moravská krása. Díla patnácti maléreček a dvou malérů z Podluží, Kyjovského Dolňácka, Strážnického Dolňácka, Uherskohradišťského Dolňácka a Horňácka jsou ve vile k vidění do 30. října letošního roku. Pak zamíří nastálo za velkou louži. Ozdobí totiž českou vesnici v Cedar Rapids v Iowě ve Spojených státech amerických.

Jednou z maléreček, která zanechala svůj otisk na velkoplošných obrazech, je i Barbora Bartošíková z Dolních Dunajovic. „Jsem vděčná, že jsem byla přizvána do malérského cechu a mohu být součástí Galerie moravského ornamentu, která nastálo odcestuje do Ameriky,“ vyznala se žena.

Další z autorek, Kamila Bartálová, zase ocenila projekt z pohledu propojení maléreček a malérů. „Báječně to fungovalo. Najednou se z nás stala skupina, která si vzájemně radí a pomáhá,“ zdůraznila malérečka, která žije a tvoří ve Starém Poddvorově.

Kulturní dům Delta v Břeclavi
Změna územního plánu v Břeclavi: postaví parkovací dům i byty

Součástí výstavy je i mapa Slovácka. To proto, aby každý návštěvník dokázal specifický ornament zařadit do správné lokality. Na zdech Koskovy budovy muzea v americké vesnici Cedar Rapids budou totiž ornamenty spolu s mapou plnit účel naučné stezky malovanou Moravou.

K vidění jsou v Havlíčkově vile kromě malovaného ornamentu také starodávné pokrývky hlavy z Moravy a Slovenska ze sbírky dvojice Helene Baine Cincebeaux a její matky Helen Zemek Baine, která se v Americe narodila československým emigrantům. „Další místnosti poštorenské galerie zkrášlují slavnostní krojové pokrývky hlavy z Podluží a Slovácka a rovněž starobylé obřadní úvodnice z jižního Kyjovska zapůjčené od sběratele lidových krojů Ladislava Lungy z Milotic,“ doplnila Lucie Smith, která má v nadačním fondu na starosti PR a marketing.

Vernisáž výstavy se konala v polovině června. „Mám obrovskou radost, že se nám podařilo dát dohromady výstavu, kde se protínají díla nejméně dvaceti umělců, což je naším cílem – ukazovat krásu Moravy a podporovat lokální tvůrce. Za další úspěch považuji to, že proplétáme naši krásu s Amerikou. Jednak jsme přivezli ukázky ze sbírky Baine Cincebeaux, druhak náš ornament poputuje do Iowy,“ shrnula spoluzakladatelka nadačního fondu Moravská krása Monika Vintrlíková.

Program Srdce pro Hrušky byl věnovaný všem, kdo Hruškám i dalším obcím v Pdoluží poničeným před rokem tornádem, pomáhali s obnovou po pohromě.
Překvapení v Hruškách. Poděkovat pomocníkům po tornádu přijeli i Michal David

Nechyběla ani ředitelka Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids Cecilia Rokusek. „Moravská krása při otevření fantastické výstavy se zdobenými a neobyčejně krásnými pokrývkami hlavy z Moravy a Slovácka doslova zářila a Havlíčkova vila splnila své poslání být skutečným kulturním domovem nejen pro region jižní Moravy, ale pro celou zemi. Jsme nadšení, že jsme se mohli přijet podívat na slavnostní zahájení a spatřit toto spojení lidové tradice, umění a hudby,” uvedla.