Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Státní zemědělské a potravinářské inspekce, podle které mělo Vinařství Zaječí zaplatit pokutu čtyři a půl milionu korun. A to proto, že mezi lety 2005 a 2007 dodalo na trh přes dva miliony litrů vína s neznámým původem.

Inspekce podle vyjádření soudu nedokázala jednoznačně zdůvodnit, proč pokutu uložila a proč nezjišťovala, zda by firmu suma přesahující čtyři miliony nezruinovala. Jako první o případu informoval zpravodajský server Aktuálně.cz.

Nepřiměřená pokuta?

„Rozhodnutí soudu pro nás bylo v podstatě jediným možným řešením. Kdyby soud rozhodl v náš neprospěch, firma by to nepřežila,“ sdělil výrobní ředitel Vinařství Zaječí Václav Osička.

Podle mluvčí inspekce Martiny Šmídtové však zamítnutím kasační stížnosti spor rozhodně nekončí. „Soud zamítl pouze stížnost. Ta se týkala rozhodnutí krajského soudu, u kterého nás vinařství žalovalo. Soud rozhodl ve prospěch vinařství a my jsme proti jeho rozhodnutí podali kasační stížnost. Rozsudek a spis k případu jsme však stále oficiálně nedostali,“ vysvětlila Šmídtová.

Jak řekla, pokuta, kterou inspekce vinařství udělila, byla odpovídající. „A to vzhledem k množství vína, které se dostalo do oběhu, a o jakou částku se firma mohla obohatit. Rozhodně se nedomníváme, že jestliže se někdo může obohatit o šestačtyřicet milionů korun a my mu uložíme pokutu čtyři a půl milionu korun, tak ho to zničí,“ stála si za svým mluvčí.

„Nesrovnalosti se objevily za éry Rostislava Žďárského. Podle mých informací se k němu dostalo víno s moravskými doklady. Jenže některé z nich byly podle všeho padělané. Když přišla inspekce, nenašli kontakt na firmu, která víno prodávala, a nebyli tedy schopní původ vína doložit,“ vyprávěl Osička.

„Dáváme si hodně velký pozor na to, od koho víno vykupujeme. Jen nerad bych se do podobných problémů dostal,“ vyznal se Osička a doplnil, že by se spíš inspekce měla soustředit na prodejce, kteří víno dováží. Ne na vinaře.

Neexistující firmy

Podle inspekce se na trh dostalo na pět a půl milionů litrů vína s podivním původem, které vinaři nakoupili od dvou neexistujících firem – Euro – Ring Praha a z části také od Formula Cross.

Zhruba před rokem a půl řešili podobné potíže s inspekcí jako Vinařství Zaječí také dvě vinařské firmy z Hodonínska. Za to, že Vinařství Mutěnice mělo nakupovat nekvalitní vína, mu dokonce inspekce udělila pokutu tři miliony. „Tato vína nám prodávaly dva nebo tři moravské podniky. Nakupovaly je od neexistujících pražských firem,“ řekl jednatel Vinařství Mutěnice Miroslav Jagoš.

Podle něj inspekce tehdy sepsala s jeho firmou protokol a případ postoupila policii. „Pokutu jsme zaplatili, odvolali se a inspekce nám nakonec peníze vrátila,“ sdělil Jagoš s tím, že pokuta byla neoprávěná, protože víno řádně zakoupili.

IVA VALENTOVÁ
JANA RYBOVÁ