Ne všichni klienti spořitelny však o předem chystané změně věděli. Ještě v pondělí po poledni někteří z nich mířili do staré budovy. Tam však bylo zavřeno. Mezi nimi byl například i Valtičan František Pulkrábek. „Není to pro mě velký problém. Jenom budu muset jít asi o tři sta metrů dál. Možná je nové umístění břeclavské pobočky pro lidi ještě lepší, protože v ulici Národních hrdinů je velký provoz," zamýšlel se Pulkrábek, který v Břeclavi pracuje.

Využití? Problém

Stěhování oznámila banka několik měsíců dopředu. A už od října nabídla své původní sídlo k prodeji. A to formou výběrového řízení, které skončilo k poslednímu říjnu. „Zájemců jsme našli více, ale ještě jsme nevybrali žádného vítěze. Rozhodnout by se mělo 
v řádu měsíců. Přesný počet zájemců sdělit nemůžu," řekla Gabriela Vítková z realitní agentury, která má prodej nemovitosti na starosti.

Pětipodlažní budova se třemi vchody začala spořitelně sloužit před devatenácti lety. Kolik za ni bude muset nový vlastník zaplatit? „Představa České spořitelny se pohybovala okolo pětadvaceti milionů korun," sdělila Vítková.

Podle břeclavského realitního experta Tomáše Frýdka bude pro nového majitele bankovního domu složité najít především správné využití. „Problém této budovy je v mohutnosti a jejím umístění. Měl jsem myšlenku, že by tam byla krásná břeclavská knihovna. Ovšem město asi nemá peníze na to, aby ji koupilo," zamyslel se Frýdek.

Podobný nápad dostali 
i představitelé Břeclavi. „Jako město jsme přemýšleli, jestli se o budovu blíže nezajímat, pokud by její cena spadla na úroveň, která by pro nás byla přijatelná. Mohli bychom ji využít například pro městskou knihovnu. Nicméně její úprava by stála další miliony. A také bychom se museli zamyslet, co se stávající budovou knihovny," nastínil starosta města Pavel Dominik.

Situaci okolo prodeje bývalého sídla České spořitelny však vedení Břeclavi i nadále sleduje. „Bavíme se o tom, ale reálně o její koupi zatím neuvažujeme. Jsem zvědavý na to, jakým směrem se bude prodej ubírat," uvedl starosta.

Spořitelna se připojila k obecnému trendu, kdy banky upouští od mohutných budov a odcházejí do menších prostor. „Své sídlo v minulých letech prodala v Břeclavi Komerční banka i Česká pojišťovna. Nyní využívají jenom jejich část, jako nájemci. Není větší banka, která by ve městě zásadně chyběla. Kancelářských prostor je tady rovněž nadbytek, hlavně kolem náměstí," upozornil Frýdek.