Událost byla výjimečná tím, že se na jejím vzniku výrazně podílela soukromá společnost, tamní Vinařství Čech. Z počátku to ale vypadalo na slabší účast návštěvníků. Náklady na pořádání se vyšplhaly do stovek tisíc korun. Příprava navíc nebyla bez komplikací. „Tím, že je to součást oslav, se s námi obec podělila o náklady. Původně jsme vybrali Anetu Langerovou a Tomáš Kluse, kvůli nimž jsme to taky celé pojmenovali. Oba byli zlatí slavíci. Vše jsme domlouvali dlouho dopředu, ale jednání jsou mnohdy velmi těžká," nezastíral pořadatel a majitel vinařství Petr Čech.

Bez problému se obešla dohoda s Langerovou, se zástupci Kluse však společnou řeč nenašli. Nedopadly ani Chinaski.

Nakonec se organizátoři dohodli s uskupením Jiřího Korna 4Tet. „Jeden ze zpěváků David Uličník k nám jezdí na víno, proto jsem si řekl, že oslovím je. A vyšlo to," uvedl Čech, pro nějž byla sobotní akce pořadatelskou premiérou. Pomocnou ruku mu podal známý, jenž je v obci podepsaný pod Motohody.

Program odpoledne otevřela folkrocková kapela Fleret, na jejíž koncert přišla do areálu ale jen přibližně pětistovka návštěvníků.

Očekávaný počet byl přitom minimálně dvojnásobný. Množství příchozích stoupalo až s přibývajícími hodinami 
a zvukem vystupujících jmen. „Dokážu si představit, že by se to u nás opakovalo. Myslím, že by to bylo plus," říkala jedna 
z návštěvnic Ladislava Líčeníková.

Další z posluchačů Jiří Korber dorazil 
z okresu Brno–venkov. „Přijeli jsme cíleně jen kvůli této akci, kterou manželka našla na internetu. Bohužel nemůžeme zůstat až do večera, máme malé dítě," sdělil Korber v odpoledních hodinách.

Tvrdoničtí slaví výročí od začátku letošního roku. Už na obecním plesu, který se konal v polovině ledna, byl k vidění dort označující, na jaké datum mohou být obyvatelé pyšní.

Následovaly akce Podluží 
v písni a tanci nebo Za vinařem na Podluží. „Návrh z vinařství na pořádání slavíků mě příjemně překvapil. Shodli jsme se, že bychom v tom mohli případně pokračovat 
i za rok. Je to zase něco jiného než tradiční folklor. Spolupráci se soukromou společností se nebráníme. Naopak 
v tom vidím výhodu, protože je zběhlejší v marketingu. My zase garantujeme spoluúčast 
s pokrytím nákladů," uzavřel tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík.