Je krátce před nedělním polednem. Nad asi patnáctkou lidí na ledě se v pozadí tyčí mikulovský zámek. „Je tady krásný výhled, co?“ usmívá se správce kluziště Miroslav Králík.

Ledovou plochu má na starosti už třetí sezonu. „Bruslení pro veřejnost máme v týdnu i o víkendech. Zájem je docela velký. Jen loni nám provoz zkomplikoval koronavirus. Museli jsme striktně hlídat počet lidí na kluzišti. Nejprve směli jen dva, pak čtyři, šest a deset. Především pro rodiny s dětmi to bylo nepříjemné,“ vzpomíná Králík.

Díky koronavirové pandemii zavedli Mikulovští objednávkový systém. U toho už i zůstali. „Většina lidí si dopředu zavolá a domluví se, kdy může přijít. Ovšem pokud není na kluzišti plno a přijdete jen tak, nevyhodím vás,“ usmívá se sympatický správce.

Poslankyně a končící ředitelka svozové společnosti Hantály Jana Krutáková.
Krutáková: Vnímala jsem, že dvě tak náročné funkce prostě nedám

Za vstup lidé zaplatí osmdesát korun. Někteří vydrží bruslit hodinu, jiní třeba i tři. „Jezdíme sem pravidelně, líbí se mi tu,“ říká osmiletý Mikuláš.

S hokejkou a pukem zachází obratně. „Už tři roky hraji totiž hokej. Dojíždím do klubu do Brna,“ zdůvodňuje malý sportovec.

Svým umem zastiňuje při hře i dospělé spoluhráče. „Rád lidi při bruslení pozoruji. Jakmile si nazují brusle a vyjedou na led, je z nich cítit radost, pohoda a nadšení. Pokaždé je to stejné. Na čerstvém vzduchu a při zábavě zapomenou na všechny starosti a strasti,“ komentuje dění na ledové ploše Králík.

Obyvatelé Moravské Nové Vsi od čtvrtka opět využívají služeb kamenné pobočky České pošty. Poštu loni poničilo červnové tornádo
Neoveským opět slouží tornádem poničená kamenná pobočka pošty. Podívejte se

Na kluziště přicházejí místní i lidé z okolí. Někteří jezdí dokonce ze Znojemska nebo z Brněnska. „Shodují se, že bruslení pod širým nebem je lepší než třeba na zimáku,“ tlumočí správce kluziště.

V provozu je mikulovské kluziště od poloviny prosince. Jak dlouho si na něm nadšenci na bruslích budou moci zajezdit, záleží na počasí. „Máme sice dobrý agregát, ale když hodně svítí sluníčko, začne se plocha prohřívat a led roztávat. Věřím, že se tady bude dát bruslit do konce února. Pak už je sluníčko většinou hodně vysoko,“ odhaduje Králík.

Přijít se projet na ledě o rozměrech patnáct krát pětatřicet metrů mohou v ulici Hraničářů i lidé, kteří nemají vlastní brusle. „Půjčujeme je tady zdarma,“ prozrazuje správce.