Tentokrát se pozvánka zaměří na slavnostní zakončení tradičního setkání umělců v Mikulově s osvědčeným názvem Dílna. Po měsíčním tvoření její aktéři vystaví svá díla na tamním zámku a rozloučí se s městem závěrečnou vernisáží a živými koncerty. Vernisáž v sobotu najdete v salle tereně o půl sedmé večer, koncerty začnou krátce poté na horním nádvoří zámku.

Setkání vybraných výtvarných umělců z celé republiky a jejich zahraničních hostů ve městě pod Pálavou dostalo slovo již po osmnácté. Sympozium, které v sobě pro umělce snoubí tvůrčí činnost s atraktivní relaxací na prosluněném jihu, je velmi oblíbené jak u tamních obyvatel, tak u jeho samotných aktérů.

Odborníci se také shodují, že v česko-slovenském prostoru patří tato akce ke kvalitativně nejvyrovnanějším letním událostem v oboru. Za jeden ze zásadních přínosů těchto setkávání navíc uvádí fakt, že za sebou Dílna zanechává reprezentativní archív současného výtvarného umění. Ten dosahuje hodnoty až jedenadvaceti milionů korun.

Sedmička umělců

Letos po dobu čtyř týdnů v prostorách mikulovského zámku tvořila sedmička umělců bez omezení tématem, materiálem a zejména věkem. Podstatou a inspirací plnoleté Dílny je totiž setkání dvou generací umělců a jejich vzájemný dialog, zejména ten tvůrčí. Kurátorem osmnáctého ročníku je čtyřiatřicetiletý teoretik a kritik umění Jiří Ptáček. Ten za tímto účelem vybral věkem i zkušenostmi vzdálené autory.

Skupinu do třiceti let zastupují Katarína Hládeková, Vladimír Houdek a Matyáš Chochola, trojici narozených ve čtyřicátých letech minulého století zase Inge Kosková, Otis Laubert a Václav Stratil. Stejně jako každý rok dostane i letos možnost přiučit se od profesionálů studentka umělecké školy. Tou je Vendula Kramářová pocházející z Drnholce. Jako hosté představí svá díla i Johana Merta, Anna Balážová a Vladimír Skrepl.

Oproti posledním ročníkům organizátoři vsadili na více kontaktních akcí Dílny s veřejností. Zejména šlo o náhledy do tvorby jednotlivých autorů a jejich hostů a živé koncerty. Ke slovu se dostala experimentální hudební tvorba i lokální kapely. Zítřejší vernisáž hudebně doprovodí rómská funky skupina Guločar z Brna a kapela poskládaná z účastníků letošního setkání.

Na mikulovskou Dílnu jsem zavítal již několikrát. Kromě výstav jsem se soustředil především na doprovodný program a nevšední hudební prožitky. Rozhodně si tak nenechám ujít tuto výjimečnou událost, jež přesahuje obsahem i formátem břeclavský okres, ani letos.