Jenže postupuje logicky. Podle zákona o ochraně osobních údajů se v obecních zpravodajích ani na webu nesmí objevit usnesení zastupitelstva se jménem a adresou člověka, který v obci například něco prodává či kupuje pozemek.

A iniciály se zkratkami, které z toho zbyly, je zbytečné zveřejňovat. Nikomu nic neřeknou, říká starosta. „Zákon je postavený tak, že se v něm nevyznám. Nevím přesně, co můžeme uveřejňovat a co nemůžeme,“ přiznal Pelán.

Sedlecký starosta si raději počká na právní rozbor. „Pokud právník nepotvrdí: Ano, můžete uveřejnit jméno, kolik za to zaplatí, jakou výměru koupí a můžete to tam dát bez obavy, že vás bude někdo žalovat, tak to nebudeme dělat,“ nechal se slyšet.

A nespokojeným obyvatelům vzkazuje: „Pokud někdo z občanů má problém s tím, že něco neví, tak má veřejné zasedání zastupitelstva, na které může přijít a na všechno se zeptat.“

Svého času zveřejňovali představitelé obce v Sedleckých listech plné znění zápisů ze zastupitelstva, pak dávali do zpravodaje jen iniciály jmen lidí, kteří prodávali či kupovali pozemky. V dalším čísle už lidé nenajdou ani to. „Jedná se o jakékoliv finanční záležitosti lidí. V listech budou dál všechny důležité věci, jako například smlouvy, které uzavřela obec nebo věci týkající se přijetí dotace,“ vysvětlil Pelán.

Znečitelnit údaje

„Nesmí být zveřejněné osobní údaje. Co projednává zastupitelstvo, může být zveřejněné s tím, že jsou znečitelněny osobní údaje,“ poznamenala mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

Zveřejnění iniciál podle ní není dostatečným opatřením. „To je anonymizace a ne znečitelnění,“ zkonstatovala.

Podle Štěpánkové to ale neznamená, že kdokoliv z obyvatel obce nemá právo se tyto informace dozvědět. Pokud má zájem, může se zúčastnit jednání zastupitelstva, které je veřejné. Nebo dodatečně přijít na úřad a vyžádat si zápis z usnesení rady či zastupitelstva. Má na to právo.

„Zveřejňování se týká problému, že záznam z jednání je přístupný daleko širšímu okruhu lidí, než umožňuje zákon o obcích. Ten dovoluje seznamovat se s těmito informacemi osobám oprávněným. Jednání zastupitelstva je přístupné veřejnosti. Ale to, co se zveřejní ve zpravodaji či na webu, má širší dosah,“ vylíčila Štěpánková.

„My ve zpravodaji uvádíme iniciály. Respektujeme zákon, i když lidem se to nelíbí. Chápu, že chtějí mít informace, ale my bychom se vystavovali pokutě,“ řekl tajemník mikulovské radnice Jiří Večeřa.

Řada obcí na Břeclavsku ale má se zákonem o ochraně osobních údajů problém. „Tohle jsme trošku opomenuli,“ přiznal například bořetický starosta Václav Surman. V tamním obecním zpravodaji se objevily u prodeje pozemků osobní údaje. Zpravodaj obce s osobními údaji zveřejnili na svém webu také Němčičští.