Sázka s kamarády, jindy zase špatný odhad vlastních možností. Nesčetněkrát je příčinou i alkohol. Břeclavský jez, který je vyhledávaným místem všech otužilců, vzal naposledy lidský život loni. Ve vodě utonul třináctiletý chlapec.

Místní, kteří nahlíží na zrádný splav denně, se do jeho spárů téměř neodváží. Pro ostatní není dostatečným znamením ani cedule Zákaz koupání. „Je to oblíbené místo, nemůžeme nic dělat,“ ví břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová.
Stálými rekreanty byli hlavně Romové

Nebezpečné situace by ale měly být k vidění v budoucnu jen zřídka. Povodí Moravy totiž vybagrovalo nánosy bahna za splavem, které vytvořily ostrůvek. Teplé letní dny tak mnohokrát na právě tuto plochu přilákaly mnoho lidí toužících po osvěžení.

„V podstatě to byly nánosy po povodních, musely se odstranit, a to kvůli lepší průtočnosti,“ vysvětloval Ladislav Vágner z Povodí Moravy. „Bylo to také z estetického hlediska, zájem na tom měli i zastupitelé města,“ doplnil.

O správnosti tohoto kroku, tedy odstranit bahnitou plochu za splavem, svědčí letošní statistiky. Policie totiž doposud neřešila jediný případ, kdy někdo utonul nebo se topil. „Skutečně jsme nezaznamenali toto léto jediný případ,“ potvrdila Čechová.

Že se situace změnila k lepšímu, potvrzují i lidé, kteří bydlí v blízkosti splavu. „Od doby, co zmizel ten ostrůvek, vůbec nepozoruji, že by se tady někdo koupal. Především Romové zde předtím trávili hodně času,“ všiml si Petr Horňák z Břeclavi.
Na hluk si prozatím nikdo nestěžuje

Zároveň se vyřešily i potíže s rušením nočního klidu. Nebezpečné vodní hrátky jdou totiž mnohokrát ruku v ruce s pitím alkoholu. „Zatím si na hluk nikdo nestěžoval. Zákrok Povodí Moravy se tak jeví velmi pozitivně,“ uvedla Čechová.

Podle záchranářů je právě alkohol jedním z největších viníků tragických událostí. „Hlavní roli při utonutích hraje alkohol. Dále pak neukázněnost a přecenění vlastních sil,“ upozornil velitel záchranných týmů z Novomlýnských nádrží Stanislav Hrdlička.

Nynější poměrně klidná situace na místě, ve kterém v minulosti zaplatilo životem několik lidí, nemusí vydržet dlouho. Ostrůvek uprostřed Břeclavi, který mnohým sloužil jako městská pláž, může opět vzniknout.

„Je to dlouhodobý problém. Vlastně pokaždé, když je větší voda, zůstanou v Dyji nánosy bahna. To bahno, které jsme před nedávnem vybagrovali, zůstalo po povodních z roku 2006,“ nechal se slyšet Vágner.