Restaurace se specialitami dvou národů, benzínka, muzeum železné opony. To a mnoho dalšího by mohlo vzniknout v budovách na hraničních přechodech v Mikulově, Valticích a Poštorné, až je po vstupu Česka do Šengenu opustí cizinečtí policisté.

„Po vstupu do Šengenu bude trvat asi půl roku, než se zcela přestěhujeme. Pak bude na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jak s budovami naloží,“ nastínil osud celnic mluvčí cizinecké a pohraniční policie Roman Pittner.

Podle Hany Malé z tiskového odboru ministerstva vnitra nabídne úřad budovy v první řadě organizačním složkám státu. Nepotřebný majetek pak poskytne k odprodeji či k převodu například obcím.

„Policie uvažuje udělat z hraničního přechodu na dálnici u Lanžhota sídlo inspektorátu služby cizinecké a pohraniční policie. V Mikulově by zase část objektu mohla policii zůstat pro případ dočasného znovuzavedení ochrany hranic,“ prozradila Malá. Případný majitel budovy v Mikulově by tak musel počítat s jednou místností a záchodem jako s věcným břemenem.

Jak uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial, radnice zatím převzetí celnice neplánuje. „Je to předčasné. Situace je u nás komplikovanější než jinde. Čekáme na konečné rozhodnutí o vedení silnice R52,“ vysvětlil Koštial. Ani místní podnikatele zatím o koupi celnice uvažovat nezaslechl.
Volné zůstanou i menší celnice ve Valticích a Poštorné. „Zatím nemáme od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových oficiální informaci, že by bylo možné celnici v Poštorné získat,“ uvedl starosta Břeclavi Dymo Piškula…

Více v Břeclavském deníku ve středu 22. srpna