„Otevřených sklepů je už spousta a většina se koná přes den. Chtěli jsme tak přijít s něčím novým a rozhodli se pro Noc otevřených sklepů. Vyhovuje to jak mladým lidem, kteří neváhají přijet z různých koutů republiky, tak místním. Ti totiž přes den pracují na zahradách, a takto vše stíhají," vysvětlil Radek Nečas, jenž v sobotu večerní akci spolupořádal ve Velkých Němčicích.

Své sklepy otevřelo úderem čtvrté odpolední 26 velkoněmčických vinařů. Přestože nebylo počasí ideální, sešlo se na čtyři sta lidí.

„Odlišná je Noc otevřených sklepů v tom, že je klidnější a domáčtější. Setmí se, lidi si sednou a v pohodě si vykládají. O půlnoci sklepy zavřou a pokračuje zábava za kulturním domem. Přestože je vše po setmění, lidé si nestěžují," dodal k čtyřleté historii akce.

Odlišné byly také otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi, kde před týdnem na Moravské v růžové milovníci vína ladili své oblečení do této barvy. Na Pálavě se zase ještě včera vydávali koštovat víno přes tři sklepy. Při výšlapu přes pálavské kopce degustovali v Mikulově, Bavorech a Pavlově.

„Když jsme před třemi lety přemýšleli, jak otevřené sklepy ozvláštnit, napadly mě koloběžky. Z akce pro milovníky vína se totiž stane zábava pro celou rodinu. Tatínkové mohou chodit mezi sklepy a degustovat, děti se zabaví na koloběžkách a maminky si odpočinou. Navíc mám kamaráda, který pracuje v české firmě vyrábějící koloběžky," popsal zrod netradičního koštu Z kopca do kopca starosta Vrbice Tomáš Bílek.

VÍCE O AKCI Z KOPCA DO KOPCA ČTĚTE ZDE

Podle sobotního výsledku mu záměr vyšel. Na koloběžkách ale jezdili i dospělí a při závodech bojovali mnohdy víc než děti. Originalitu akce ocenilo několik stovek příchozích. I tak se ale uchovala rodinná atmosféra.

„Na otevřené sklepy jezdíme rádi. Spíš než velké masové akce, kterých se účastní tisíce lidí, se soustředíme na ty menší. Například velkobílovické Ze sklepa do sklepa je pro nás už moc. Čekat fronty na vzorek se nám nechce. Raději si osobně a v klidu povykládáme v malém sklípku, kterým nás vinař provede," pochvaloval si pár z Ořechova, jenž v sobotu do Vrbice vzal i malou dceru.

Tento víkend se chystá hned několik dalších otevřených sklepů. V sobotu tradičně přivítají návštěvníky vinaři v Rakvicích, v Kobylí se zase vydají Po kobylských uličkách za vínem. Už od čtvrtka lákají Za vinařem do Velkých Bílovic.