Obec s největší výměrou vinic v České republice pokořila další rekord. Putování po vinných sklípcích si letos nenechaly ujít téměř čtyři a půl tisíce lidí. Přivítalo je nádherné počasí. Jen organizátoři si chvílemi říkali, že čeho je moc, toho je příliš. O tlačenice nebyla nouze zejména v menších sklepech. A natěšeným pijanům vína nepřišly vůbec k chuti.

„Lidí přišlo víc, než jsme čekali. Odhadovali jsme tak čtyři tisíce. Vzhledem k tomu, že počasí tak vyšlo, máme téměř čtyři a půl tisíce lidí,“ pochvaloval si jeden z organizátorů František Zapletal.

„O téhle akci jsme se dozvěděl od kamarádů z vesnice, kde bydlím. Doporučili mi ji,“ svěřil se například u sklenky červeného zpěvák Ondřej Hejma, který do Velkých Bílovic zavítal s manželkou. Víno je pro něj, jak se svěřil, nejčastější volbou mezi alkoholickými nápoji. Putování ze sklepa do sklepa dal dokonce přednost před pražskou návštěvou amerického prezidenta. „Obama, nebo Velké Bílovice. Tak vidíte, zvolil jsem to druhé, lepší,“ pousmál se.

Čtyřiadvacetiletý Zdeněk Omasta zase nastínil, že tak obrovský pohyb lidí v malém městě s sebou nese i často nevraživé pohledy místních obyvatel. „Je to pro ně zbytečný ruch, který nabourává jejich normální pracovní sobotu. A nejsou to jen ti starší. Pokud chci tento den strávit pracovně, taky mi to vadí. Dnes jsem tady ale jako návštěvník, takže jsem v pohodě, byť je tady tolik lidí,“ pousmál se mladík, který je ve Velkých Bílovicích doma.

Organizátoři mají paradoxně z narůstajícího zájmu o akci trochu strach. „Přijíždí tolik lidí, že to za chvilku přestaneme zvládat. Opravdu se to nedá,“ poznamenal Zapletal s tím, že pravděpodobným východiskem z pomalu nezvladatelné situace bude počínaje příštím rokem zdražení vstupného.

„Těch čtyři a půl tisíce lidí, kteří vypili přes osm tisíc lahví vína, se ještě dá zvládnout, i když nevím jak u těch menších vinařů,“ dodal Zapletal.

Podle Zapletala neexistuje žádná páka na lidi, aby přijeli v rozumnější míře. A to Velkobílovičtí vsadili zejména na reklamu systémem: Akce se mi líbí, doporučím ji dalším lidem. A dobrá organizace s řadou lákadel, kde není příliš prostoru na nedokonalosti, se jim pořádně vyplácí.

Velký úspěch sebou ovšem přináší i rivalitu. Ta nepanuje mezi sdruženými velkobílovickými vinaři, nýbrž prorůstá z okolních měst a obcí. „Osobně si myslím, že třeba Velké Pavlovice nás ignorují. Když je nějaká akce, nikdy nám nedají na vědomí. Před čtrnácti dny byla podobná akce Modrých hor. Nikdo se nás na nic neptal, ale pak volali, že jim zbyly propagační materiály, jestli bychom je rozdali,“ vylíčil Zapletal. „Pokud vinaři chtějí něco dokázat, musí táhnout za jeden provaz,“ podotkl.