Stankovič versus Effenberger. Souboj dvou nejprve spojenců a poté nesmiřitelných rivalů, kvůli kterému se v březnu rozpadlo přibické zastupitelstvo, graduje. V sobotu ho mají rozseknout předčasné komunální volby.

„Já osobně v sobotu volit půjdu. A určitě nebudu sama. Lidé jsou sice otrávení a znechucení z toho, co se tady děje, ale žijí tady. Nejsou to volby do parlamentu, tyto se jich přímo dotýkají,“ podělila se o svůj názor Naděžda Lounková.

Nejen ona očekává, že se rozjitřená situace v rozdělené obci po volbách zlepší. „Lidé měli možnost půl roku vidět, že to nefunguje tak, jak si asi představovali,“ naznačila, kdo má její sympatie.

Přibické zastupitelstvo se rozpadlo v březnu poté, co zastupitelé ze dvou kandidátek podali demisi. Důvodem byly opakované útoky opozice na starostu Františka Stankoviče. Jeho někdejší zástupce Miroslav Effenberger ho viní ze špatného hospodaření. Koaliční zastupitelé rezignovali, protože v napjaté atmosféře se podle nich nedalo pracovat.

Do předčasných voleb se přihlásila jedna politická strana a čtyři uskupení nezávislých. O hlasy voličů budou usilovat kandidátky ODS, Pořádek a právo, Za soudržnost Přibic, Za rozvoj Přibic a Pro Přibice.

„Volební místnost začneme chystat v úterý. Bude tady také školení členů volební komise,“ řekl Effenberger pověřený až do předčasných voleb vedením obce. A současně lídr kandidátky Za rozvoj Přibic, která se minule radovala z volebního vítězství. Přesto skončila v opozici.

Rozhodne jediný den

Hlasování v tisícihlavé obci začne v sedm hodin ráno a potrvá až do deseti večer. „Hned poté se začnou počítat hlasy. Odhadujeme, že výsledky budou známé v neděli mezi jednou až čtvrtou hodinou ranní,“ uvedl Effenberger.

Toho těší, že předvolební boj zatím nepřekročil hranice slušnosti. „Jsem rád, že všichni dodrželi, co slibovali. Tedy že se vyhnou silně negativním kampaním. Možná pochopili, že dlouhodobé útoky jednoho na druhého nejsou dobré pro nikoho,“ zamýšlel se.

„Podle mě se atmosféra v obci moc neuklidnila. Teď se válčí hlavně přes internet. Já osobně se toho ale nezúčastňuji. Je mi proti mysli se s někým hádat,“ přiblížil odlišný pohled na předvolební dění v Přibicích Stankovič.

Jak dodal, po volbách jsou sice otevřené téměř všechny varianty případných koalic, ovšem některé jsou pro něj jen těžko představitelné. „Problém je zejména v osobních vztazích. Zatímco my nevyhledáváme šarvátky, někdo si v tom libuje,“ srovnávala trojka na kandidátce ODS.

Oba kohouti se shodují alespoň v tom, že výsledky hlasování budou respektovat, ať už budou jakékoliv. Hlavně aby konečně zajistily v obci klid. A byly spravedlivé.

„Při sčítání hlasů máme slíbenou kontrolu z pohořelického odboru vnitřních věcí. Snažíme se zajistit všechno tak, aby nemohly vzniknout žádné pochyby,“ nechal se slyšet Effenberger.