Na tamním Horním náměstí umělé kluziště otevřeli dokonce už v pátek. „V provozu bude až do Tří králů, vstup je zdarma. Každé úterý tam bude program pro děti,“ sdělila Pastrňáková. Navíc se o víkendu před Štědrým dnem Znojemští otevřou opravenou ledovou plochu v Sokolské ulici. Lidé si tam budou moci zabruslit až do konce jarních prázdnin.

To ve druhém největším městě Hodonínska, Kyjově, vjedou bruslaři na led v sobotu. „Příchozí mohou vyzkoušet led, který upraví naše nová rolba,“ řekl za kyjovskou radnici Filip Zdražil. Zážitky na ledě tam má zvýšit i nové osvětlení.

Stejný den zahájí sezonu také bruslaři ve dvacet kilometrů vzdáleném Veselí nad Moravou. „Novinkou je nová poloha za Panským dvorem, což zvýší návštěvníkům komfort zázemí. Počítám pro novou sezonu jak s amatérskou hokejovou ligou, tak curlingem i pouličním turnajem v hokeji,“ sdělil mluvčí veselské radnice Jakub Zbořil s tím, že kluziště v minulé sezoně využilo asi deset tisíc lidí.

Samotné okresní město zůstává bez otevřené ledové plochy. „Vzhledem k tomu, že syn tráví na ledě tři dny v týdnu, tak na bruslení nechodíme. Pokud by bylo venkovní kluziště určitě bychom jej uvítali a příznivce by si našlo. Veřejné bruslení na zimním stadionu je však dostačující,“ vyjádřila se Kateřina Helešicová z Hodonína.

Další kluziště na Hodonínsku, v Dambořicích a ve Vracově, chystají provozovatelé zpřístupnit o víkendu po Mikuláši. Podobně tomu bude u Základní školy Hraničářů v Mikulově na Břeclavsku. „Všechno máme nachystané, abychom mohli od začátku prosince chladit. Novinkou bude kvalitnější led díky nové minirolbě a také nové osvětlení,“ přiblížil zástupce ředitele Jiří Souchop. Nové osvětlení chystají i ve Velkých Pavlovicích, tam ale začnou ledovat až poté, co se venkovní teplota spadne pod minus sedm stupňů Celsia.

Podobně jsou na tom i v Adamově na Blanensku. Připravené mají pro kluziště dokonce dvě plochy. „Dnes jsme u Sklaďáku instalovali mantinely. Nemáme ale umělé chlazení, takže musíme počkat až bude pod nulou,“ sdělil včera adamovský místostarosta Jiří Němec. Doplnil, že v posledních letech se sezona krátí. „Dřív měl let i deset centimetrů a bruslilo se měsíc. Nyní jsou to s bídou dva týdny,“ dodal.

S bruslemi na venkovní kluziště na jižní Moravě
Blanensko: bez umělého chlazení
Břeclavsko: Mikulov (od příštího víkendu)
Hodonínsko: Kyjov a Veselí nad Moravou (ode dneška), Dambořice a Vracov (od příštího víkendu)
Vyškovsko: bez umělého chlazení
Znojmo: Horní náměstí (od včera do Tří králů), Sokolská ulice (od víkendu před Štědrým dnem)