Chybí mu poslední metry.

Zastavuje na hraničním mostu. Je obklíčený. Zbraně policistů jsou připraveny střílet. Stačí, aby lupič pozvedl tu svou proti nim…

Cvičný policejní zásah s důrazem na maximální zachování reality je v plném proudu.

„Stůj! Odhoď zbraň!" křičí člen speciální jednotky břeclavských policistů, kteří lupiče pronásledovali až k mostu.

Lupič má v jedné ruce pistoli, ve druhé modrý vak s ukradenými dvě stě padesáti tisíci korunami. Vzdát se odmítá. „Jsem bojovník proti komunismu!" křičí a otáčí hlavou k policejním autům stojícím na české i slovenské straně. Za okamžik se rozmýšlí.

„Vzdám se, ale odvezete mě, kam budu chtít."

„O tom se budeme bavit až potom. Odlož zbraň!" zní odpověď.

Ještě než lupič zvedá ruce nad hlavu, hází peníze do řeky Moravy. Pak si lehá na zem a končí v rukou policistů.

Do práce se pouští kriminalisté, hasiči a potápěči. Ti hledají odhozený lup. „Když je člověk vycvičený na mlhu, chlad či proud a další podmínky, které mohou ve vodě nastat, je hledání o rutinní práci. Štěstí je v takovém případě důležité, ale pátrání může trvat i několik dní," říká potápěč Petr Blatný. Na zádech má přitom zhruba čtyřicetikilovou výstroj. Peníze v igelitu se mu daří najít po několika minutách. Cvičení končí.

„Šlo o procvičení vzájemné spolupráce složek Integrovaného záchranného systému z obou stran hranice. Mezinárodní cvičení se koná minimálně jednou ročně. Domnívám, že se vše uskutečnilo dobře. Vše ale teprve vyhodnotíme," míní vedoucí policejního odboru mezinárodních vztahů Vladimír Vedra .

Policisté se snažili, aby vývoj zásahu věrně odpovídal realitě.

„Chování lupiče lze však formulovat velice těžko. Policista nikdy dopředu neví, jestli je pachatel příčetný nebo jedná ve stresu. Musí s ním zacházet tak, že je nebezpečný. Což v případě, že má zbraň, jednoznačně je," dodal Vedra.