Může to být marná snaha, přesto se členové hustopečské chasy pouští do pořádání Krojovaných hodů ve městě s odhodláním. Pokouší se zvrátit několik věcí. Je mezi nimi například absence dlouhotrvající tradice nebo slabý zájem lidí.

Letos se hody uskuteční podruhé od sedmnáctého do devatenáctého srpna.

A zatímco v okolních obcích a menších městech se kulturního programu zúčastní až tisíc lidí, v Hustopečích jsou zhruba na třetině. Letošní náklady se přitom vyšplhaly na sto padesát tisíc korun. Organizátoři ovšem na akci nedají dopustit.

„V sobotu chodí okolo tří set platících, v neděli je to o něco méně. Rodiče stárků mají ale například vstup zdarma," říkala třeba Martina Hejlová, jež loňský ročník prožila jako první stárka.

Chybět nebude ani letos. „Snažíme se každým rokem dělat hody atraktivnější a atraktivnější. Opravdu se snažíme a doufáme, že lidí bude chodit postupně víc a víc. Už se nám jich podařilo víc natáhnout jen změnou termínu. Hody v létě jsou pro mnohé určitě lákavější. Už jen tím, že zábava může být venku," pokračovala Hejlová.

Aspoň sedm set lidí

Podle dřívějšího organizátora mnoha společenských akcí Zbyňka Hádera ale kulturní prostředí v Hustopečích nyní spíše uvadá. „Obecně si myslím, že kulturnost města se neodvíjí od toho, jestli na pódiu vystoupí Lucie Bílá nebo Karel Gott, ale od samotných obyvatel. Kulturní povědomí jde hlavně zespodu. Není to jen o dovezení cizího vzácného zboží, ale samo město by mělo něco tvořit," sdělil Háder.

Pokračoval: „V tomto ohledu si myslím, že změny nejsou šťastné. Viz například burčákovky. Už tam nejsou lidé, kteří by se ochotně navlékli do kostýmu a šli šaškovat na náměstí a ještě by je to bavilo," zmínil Háder, jenž byl jedním ze „šaškujících".

Ačkoliv hody trpí slabou návštěvností, vidí v nich potenciál. „Myslím si ale, že vloni se šance na dobré hody promarnila. Přitom mohou být velice úspěšné. Je to jen o dobrém zorganizování. Ale pokud nepřijde aspoň sedm set až tisíc lidí, jako ve Velkých Němčicích, je to slabé," zamýšlel se Háder. „Stárkům ale přeji, aby to letos vyšlo. Myslím, že když hody uchopí sami pevně do svých rukou, může z toho vzejít výborná kulturní akce," dodal.

Oslovení představitelé hustopečské radnice o nízkém zájmu lidí vědí. Přesto chtějí hody zachovat. „Sounáležitost k akci už není taková jako dřív, kdy se na ní podílely celé rodiny. Přesto si přejeme, aby se návštěvnost zvýšila. Hody jsou přece pro lidi. Chase nepřispíváme penězi, ale službami. Zajistíme převoz laviček, pódia a podobně. K pořádání hodů je třeba zejména chuť a odhodlání, jinak to nejde dělat," je přesvědčený místostarosta Libor Sadílek.

JANA LANGOVÁ, LUKÁŠ IVÁNEK