Jako ve škole se od poloviny září ocitli lékaři z jižní Moravy. Jejich pacienti jim totiž mohou udělit známku. Stačí kliknout na novou internetovou adresu www. znamylekar.cz, kde je za Jihomoravský kraj seznam téměř tří tisíc lékařů.

Mezi nimi najdou pacienti nejrůznější odborníky, stomatology nebo gynekology. Vybraného lékaře pak mohou ohodnotit na stupnici. Od nejlepšího specialisty až po nekompetentního zdravotníka.

V dlouhém seznamu je zapsaná také kožní lékařka Milena Mořkovská, která má ambulanci na břeclavské poliklinice. Hodnocení má převážně kladná. „Paní doktorka je velmi ochotná, vstřícná, usměvavá. Nečekám na ošetření déle než půl hodiny. Zbavila mě závislosti na kortikoidech a napsala mi mast, kterou mi nikdo z okolí nechtěl napsat,“ chválí lékařku Lucie Ovečková z Hodonína.

Jak říká, první měsíc si sice protrpěla, jak ji lékařka předem varovala. „Mé kožní problémy ale časem téměř vymizely. Moc bych tímto chtěla paní doktorce poděkovat a doporučit tohoto lékaře i ostatním lidem trpícím atopickou dermatitidou,“ napsala Ovečková na web, kde následují další dva názory na výborný přístup a vynikající práci.

Mořkovská ovšem sklidila i kritiku od anonymního pisatele, který se podepsal jako Maminčin mazánek. „Přišel jsem s doporučením - milá paní doktora Mořkovská se mě neochotně ujala. Na mé problémy s akné reagovala, že prý v mém věku je to normální a nestojí za to je léčit, nebo se tomu nějak věnovat,“ stěžuje si na internetu.

„O těchto stránkách vím. Říkal mi o nich syn, sama nemám doma internet. Vím, že tam bylo něco negativního, a pak je tam podepsaná paní z Hodonína, jejíž reakce mě potěšila,“ sdělila Mořkovská. Myslí si, že zřízení stránek není správná věc. „Snažím se, seč mi síly stačí, a pak se tam ukáže taková reakce. Šíleně mě to mrzí,“ poukázala lékařka.

Neobvyklé stránky naopak vítá prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. „Je to krok k tomu, aby pacienti lékaře v jeho práci usměrnili. Otázkou je, jestli bude mít každý odvahu napsat, co si myslí,“ tvrdí.

Internetová adresa začala fungovat od poloviny září a denně do seznamů přibývají další doktoři. Podle Jana Jelínka ze Svazu praktických lékařů je to zajímavý nápad. „Máme svobodu projevu, těžko můžeme někomu něco zakazovat. Buď se ze stránek stane fórum stěžovatelů, které k ničemu nebude, nebo vznikne pěkný přehled dobrých a špatných lékařů,“ myslí si Jelínek.

Komentáře pacientů kontroluje pravidelně autor stránek Jan Kroupa, který nápad vytvořit databázi lékařů získal od svého kamaráda z Polska. „Na nově přidané komentáře se dívám vždy jednou denně. Některé příspěvky je třeba i promazat,“ uvedl Kroupa, který se tvorbě stránek věnuje ve volném čase.

Když chce pacient přidat komentář, nemusí se přihlašovat. Registrovaní uživatelé mají výhodu. „Mohou si svého lékaře zvolit jako oblíbeného. Když pak změní jejich doktor adresu nebo telefon, přijde jim o tom zpráva,“ doplnil Kroupa.

NELA MAŤAŠEJE a JIŘÍ ŠEVČÍK