Pacienti nejspíš zanedlouho opět zahltí břeclavskou pohotovost s každou maličkostí, která by mohla počkat do druhého dne. Šéf břeclavské polikliniky Karel Klanica a krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý se totiž na společném jednání předběžně dohodli na tom, že kraj bude proplácet regulační poplatky pacientům také na pohotovosti.

Zatímco teď musejí lidé platit při každé návštěvě pohotovosti devadesát korun, asi za měsíc už by nemuseli platit oproti vyšetření v běžné ordinaci lékaře na poliklinice nic. „Dohodli jsme se, že kraj bude poplatky za pacienty platit, protože pohotovost je krajské zařízení, které my pouze provozujeme,“ potvrdil jednatel polikliniky Karel Klanica.

Zároveň prozradil, že se vedení polikliniky obává, že mnoho lékařů nebude chtít na pohotovosti sloužit. „To je jasné, že se toho bojíme, protože zatímco teď donutí devadesátikorunový poplatek pacienty přemýšlet, jestli je jejich problém opravdu tak akutní, pak už nebudou mít nad čím přemýšlet. Raději půjdou tam, kde se neplatí, přestože budou muset déle čekat,“ obává se Klanica.

Jak řekl, zavedení regulačních poplatků snížilo počet lidí, kteří na pohotovost chodí, asi o dvě třetiny. V roce 2008 jich tam přišlo 2986, zatímco o rok dříve ještě 9749. Přes tři tisíce z nich však tvořily děti, které už ale od loňského ledna na břeclavské pohotovosti neošetří. „Má to dvě strany. Se zavedením poplatků se nám samozřejmě snížily příjmy, takže budeme rádi, že se opět zvednou,“ přiznal Klanica.

Krajský radní Oldřich Ryšavý má na věc jednoznačný názor. Kraj musí proplácení poplatků ve svých zařízeních sjednotit, jinak by některá z nich znevýhodňoval a jiná upřednostňoval. „Považujeme to za splnění našeho předvolebního slibu, takže je to naše povinnost,“ uvedl Ryšavý.

Pohotovost v Břeclavi není podle jeho slov zdaleka jediná, kde kraj ještě placení poplatků nevyřešil. „Těch pohotovostí je víc, zrovna teď jsem se vrátil z Boskovic, kde jsem se věnoval stejnému problému,“ prozradil Ryšavý.

Na mnoha pohotovostech v kraji už ovšem lidé poplatky platit nemusejí. „Například v Hodoníně, Kyjově nebo Ivančicích. Na těch, které jsou u našich krajských zařízení,“ doplnil Ryšavý. Teď bude kraj pouze čekat, jak o poplatcích rozhodne parlament. On sám si nemyslí, že se pak lidé nahrnou místo do ordinací na pohotovost. „A když ano, budeme to dodatečně řešit,“ dodal krajský radní.

Mnoho lidí o možnosti neplatit regulační poplatky na pohotovosti neví. „Ještě jsem o tom neslyšela, ale na pohotovost bych stejně šla jen v nutném případě, kdybych byla opravdu nemocná a lékař by neordinoval. Jinak bych neotravovala. Jsem pro placení poplatků,“ uvedla třiadvacetiletá Milada Crhounková z Lednice.