Jako při parkování auta si možná budou od prvního ledna připadat pacienti mířící do ambulancí nemocnic vHustopečích a vBřeclavi. Poplatky za lékařskou péči budou totiž házet do obdobných automatů.

„Rozhodli jsme se pro zavedení dvou automatů na tisk poplatkových lístků. Budou stát na nádvoří nemocnice přímo proti vstupu sviditelně označeným nápisem,“ potvrdila ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová.

Pořizovací cena automatů se pohybuje vřádu desetistisíců korun. Pacient, který půjde do nemocniční ambulance mezi sedmou hodinou ráno a pátou odpoledne, vhodí dovnitř třicet korun a vytisknutý lístek předá sestře vambulanci. Vjiné hodiny zaplatí lidé devadesát korun. Hospitalizovaní uhradí šedesátikorunový poplatek za každý den až při ukončení pobytu.

Co ale nastane vpřípadě, že pacient poplatek nezaplatí? „Je vyloučené, že bychom někoho neošetřili. Nikoho neodmítneme, neplatiče ale vykážeme a dlužné částky pak po nich bude někdo vymáhat,“ nastínil pravděpodobné fungování ambulance plicního oddělení Nemocnice Břeclav primář Milan Kučera.

Podle jeho názoru nový systém spětitisícovým ročním stropem poplatků ušetří peníze chronicky nemocným…

 

Více zítra v Břeclavském deníku (14. prosince)