Správa Chráněné krajinné oblasti Pálava si pro nás připravila něco mnohem originálnějšího. Trasy si totiž projdeme pěkně po svých. Nazouvám tedy tenisky, oblékám si sportovní tričko a do batohu na zádech ukládám láhev s vodou. Směle do toho!

„Jestli můžu, tak mám takovou drobnou připomínku. Zdá se mi, že ta stezka vede nějak moc do kopca!“ rozesmívá výletníky starosta Perné Ludvík Michlovský hned na úvod u klentnického fotbalového hřiště. Právě tam pětikilometrová stezka začíná.

Navazovat by měla na na již existující červenou turistickou trasu. Ta prochází severojižním směrem z Mikulova až do Popic jako hlavní páteřní osa přes Pavlovské vrchy.

„Otevření tras věnujeme letošnímu pětatřicátému výročí chráněné krajinné oblasti, která byla tady na Pálavě vyhlášená v roce 1976,“ připomíná Správce Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška a pobízí k výšlapu skupinu složenou především ze starostů okolních obcí.

Zpevněné chodníky

Prodírám se vyšlapanou cestičkou lemovanou vysokou trávou. Čas od času některý z výletníků vykřikne, že právě zabil klíště nebo spolknul muchničku. Nadechuji se čerstvého vzduchu a sklápím oči ke vzácným rostlinám všeho druhu, jež mají na Pálavě svůj domov.

A to tak intenzivně, až málem uklouznu na vlhkých schodech. „Místy byla cesta docela prudká. Proto jsme nechali udělat chodníky. A to z akátového dřeva. Upevněné jsou železy hluboko do terénu a nášlapy jsme vysypali kamením. Chodníky tedy vydrží dlouhou dobu,“ osvětluje Matuška.

Jdeme v zástupu. Před sebe mě gentlemansky pouští Milan Pernica z Klubu českých turistů. Ten má pod patronátem označování turistických tras. „Síť pěších turistických tras je tady na Pálavě víceméně stabilizovaná, takže ji pouze udržujeme. A to dost pečlivě, protože celou značenou trasu obnovujeme každé tři roky. Směrovky vyměňujeme průběžně podle toho, jak je zapotřebí,“ říká Pernica, který věří, že turisté na Pálavě bloudit nebudou.

Jiří Kmet ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava zase prozrazuje, proč tři nové stezky vlastně vznikly. „Chtěli jsme nabídnout turistům alternativu k červené trase a zároveň jí i trošku odlehčit. No a také je zavést do míst, která byla dosud nepřístupná. A to konkrétně západní úpatí Tabulové hory,“ ukazuje Kmet s tím, že jedním z důvodů bylo i obnovit historické stezky, které přes Pálavu v minulosti vedly.

Dvě hodiny v terénu

Po dvou hodinách dorážíme do cíle. A to po střídavém stoupání z kopce do kopce, neopakovatelném výhledu do krajiny a ukázce paraglidingu v podání jednoho ze členů PG Pálava.

Prohazuji ještě pár slov z novopřerovskou místostarostkou Miladou Popelářovou. „Líbilo se mi to moc. Bylo to sice namáhavé, ale příjemné. Šli jsme to už podruhé. Poprvé, když jsme tady byli na zasedání. A to jsme zmokli. Jednou za čas se člověk potřebuje vyvětrat,“ podílí se o svoje pocity s úlevou v hlase místostarostka.