Než opustí auto, vydává nezbytné pokyny. „Nezapomenout pití a svačinu a čepice, nahoře fouká,“ upozorňuje své ratolesti před výšlapem. Není sám, v podobném duchu se nesou rozhovory desítek dalších rodin, které se během krátké doby na parkovišti střídají.

Brněnská nádhera je po roce zpět. Na Kamenném vrchu rostou vzácné koniklece
Vzácná nádhera je po roce zpět. Na jižní Moravě rostou ohrožené koniklece

Zatímco o minulém víkendu zely turistické stezky prázdnotou první březnovou sobotu je na nich rušno. Nikdo nejde dlouho sám.

Na lavičce odpočívá skupinka mladých lidí se psem. „Vytáhlo nás krásné jarní počasí, odpoledne se má zatáhnout, tak jsme spěchali hned zrána. Auto jsme nechali v Dolních Věstonicích a přesunuli se autobusem do Mikulova. Odtud šlapeme pěšky přes Sirotčí hrádek do Klentnice a teď sbíráme síly na výstup na Děvín," popisuje Václav Matěj z Brna společně se dvěma ženami z Holasic.

Jaterník podléška
Mrzne, jižní Morava už má jaro: lesy plné sněženek, rostou koniklece, podívejte

Náskok před ostatními už mají naopak Marian Vojnar s manželkou. Zatímco nově příchozí teprve namáhavě šlapou do kopce, oni už svižně sestupují dolů. „Jsme tu na víkend ve Valticích, Pálavu jsme si nechtěli nechat ujít. Šli jsme po modré, zelené i červené trase, obešli jsme to celé dokola,“ hlásí pár před polednem.

Navzdory námaze při výstupu si turisté sobotní výlet pochvalují. „Pálava je celá hezká, zaujal nás Děvín i zřícenina hradu Děvičky, ale také skály v Soutěsce. Vidět jsou i první květy, množství sněženek, sem tam koniklece i další ojedinělé barevné kvítky,“ jsou spokojeni s výšlapem Vojnarovi.

Zimní procházka Dolními Věstonicemi.
Od Venuše k Andělce. Projděte se zimními Dolními Věstonicemi

Po pusté zimě se do Chráněné krajinné oblasti Pálava vrátili o prvním březnovém víkendu turisté ve velkém. Shora shlíží na vinaře, dokončující řez vinné révy a v trávě pod nohama zase pozorují první květy. Těch bude s jarním počasím přibývat, jejich největší záplavu mohou zájemci očekávat koncem března až začátkem dubna. V tu dobu pravidelně rozkétají na skalnatých a travnatých svazích pravěkého vápence pestrobarevné koberce kosatců nízkých.