Desítky až stovky cyklistů ohrožujících přírodu i lidi. Tolik jich očekává o víkendu v přírodních rezervacích na Pálavě vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. S faktem, že často porušují zákaz jízdy na tamních pěších turistických stezkách, se potýká celou sezonu.

„S cykloturisty je to čím dál horší. Neodlišují cyklostezky vedoucí po silnicích mimo kopce od turistických stezek. Mnozí chtějí vše absolvovat přímo v sedle a bez ohledu na ostatní pěší turisty. Ničí i přírodní prostředí," zabědoval včera Matuška.

Podle něj někteří z nich do míst pouze pro pěší vjíždí zcela vědomě. „Ví, že něco porušují. Další jsou pak ti, kteří tam jezdí z nevědomosti či touhy dostat se s kolem kamkoliv," upřesnil.

Turisté, kteří jdou pěšky například okolo Sirotčího hrádku, si ochranářům a strážní službě nejednou postěžovali. „Při naší návštěvě vrcholů Stolová hora a Děvín jsme zjistili, že spousta cyklistů nerespektuje zákaz vjezdu do těchto míst a koly ničí nejen cesty a jejich okolí, ale také schody vedoucí na vrchol Stolové hory," napsala ochranářům po uplynulém víkendu turistka, která se podepsala jako Dana.

Uvedla, že přibližně za dvě hodiny se jí podařilo napočítat přes dvacet takovýchto hříšníků. Když je oslovila, narazila u nich většinou na aroganci.

O tom ví své i Matuška. „V terénu tyto případy řešíme. Často se potýkáme s drzostí cyklistů. Většinou to skončí tím, že nám začnou tvrdit, že kolo povedou a tím že nic neporušují. Někdy ale ani nezastaví, objedou nás a pokračují," povzdechl si.

Přitom tento správce má pravomoc uložit jim za porušení zákazu pokutu.

O problému ví i v mikulovském Turistickém informačním centru. „Cyklisté by po hřebenech neměli jezdit, víme ale, že zajíždí i do chráněných území. Těm, co se ptají na Pálavu, říkáme, že nahoru se mohou dostat pouze pěšky po vyznačených stezkách," sdělila jeho ředitelka Marcela Koňáková.

Co jízdou v chráněné oblasti cyklisté způsobují? Podle Matušky za prvé přímo poškozují cestu, například při prudkém brzdění. Urychlují tím erozi na turistických cestách. Vytlačují i chodce tam, kam by šlapat neměli. A v neposledním případě právě ty ohrožují. Hlavně při rychlém sjezdu z kopce.

„Je to jen obtížně řešitelné. Informujeme cyklisty na cedulích i při strážní službě. Domlouváme jim. Ale je to sysifovská práce," zakončil rozhovor Matuška, který se už obává následujících víkendů.

Na Pálavu totiž jezdí několik desítek tisíc cyklistů ročně.