Slavnostní zahájení šestasedmdesátého ročníku Pálavského vinobrání proběhne v pátek. Souběžně s tím začne na zámku ve Velkém zámeckém sále pro milovníky vína tzv. Národní soutěž vín mikulovské podoblasti. „Návštěvník si na zámku zakoupí degustační bločky, které posléze smění za vybrané vzorky vín. Těch bude letos v Mikulově úctyhodných 655. Je tedy z čeho vybírat,“ přibližuje princip fungování Národní soutěže vín ředitelka akce Petra Eliášová. 

Hlavním centrem pozornosti se pro desítky tisíc lidí stane bezpochyby sobotní tradiční historický průvod městem. Do jeho čela se postaví král Václav IV. a královna Chantal Poullain. Známá také jako česko-francouzská divadelní a filmová herečka. Součastí budou také kejklířská představení, přehlídky kostýmů a doprovodné programy pro děti i dospělé.

Zdroj: Youtube

Každý si najde to své, protože pořadatelé připravili i bohatý hudební výběr. Dorazí Viktor Sheen, No Name, Jelen, Čechomor, Katarína Knechtová, Anna K., Slza, Eddie Stoilow, Botox, IMT Smile a desítky dalších účinkujících. Na programu je také spousta cimbálových a folklórních vystoupení.

„Kromě známých hudebních jmen však do města pod Pálavou zavítají také vzácní hosté, aby diskutovali s širokou veřejností na témata spojená s vínem a vinařskou kulturou v jejich oborech. Konkrétně půjde o kardiochirurga Jana Pirka, pianistu Ivo Kahánka, architekta Václava Hlaváčka a uměleckého skláře Jiřího Pačínka," dodává Eliášová. 

Firma Furch Guitars z Velkých Němčic vyrábí světoznámé kytary.
Na kytary z Velkých Němčic hráli Ztracený i Koller. Nástroje válcují konkurenci

Bonusem ke každé zakoupené vstupence budou letos komentované prohlídky na zámku v Mikulově zdarma. V zámecké zahradě se budou moci lidé zapojit do dobrovolného projektu 450 ml NADĚJE a pomoci sedmiletému Matějovi ze Zlína, který hledá vhodného dárce kostní dřeně.