Už tradičně láká Pálavské vinobraní nejen na burčák a víno, ale také na doprovodný hudební program. Ten ode dneška pobaví na tamním Náměstí a amfiteátru různými žánry. A žít bude celé město.

„Hudební program by měl uspokojit všechny věkové kategorie i žánrové chutě návštěvníků," lákala na pestrost ředitelka pořádající Mikulovské rozvojové Marcela Koňáková. Břeclavský deník nabízí tipy, které by si návštěvníci neměli nechat ujít.

Cigánski Diabli (pátek 7. září, Náměstí, 21.15)

Nejznámější rómská cimbálová muzika ze Slovenska se postará o vrchol pátečního programu na Náměstí. Osmičlenné těleso s Ernestem Šarkozim za cimbálem strhne smyčci a ďábelskými rytmy i odmítavce folkloru. Kombinace klasické hudby a foklorních nástrojů si získává fanoušky po celém světě.

David Koller & Band (amfiteátr, hlavní podium, 22.00)

„Kdybych měl někoho vyzvednout, zvolil bych Davida Kollera, který je u nás domácí. Mám ale poměrně náročný program, takže celé jeho vystoupení nejspíš nestihnu. Spíše jen několik písní útržkovitě ," svěřil se mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Zpívající bubeník David Koller prošel kapelami Jasná Páka, Žentour či Lucie. Páteční program v amfiteátru bude se svou kapelou uzavírat.

Čechomor (sobota 8. září, amfiteátr, hlavní podium, 12.00)

Kapela Čechomor hraje lidové písně s bigbítovým zápalem už přes třicet let. V roce 1999 vydala stejnojmenné album s hitem Proměny, na kterém spolupracovali s Lenkou Dusilovou. Čechomor návštěvníky rozhýbe před slavnostním zahájením s králem Václavem čtvrtým a Chantal Poullain.

No Name (sobota, amfiteátr, hlavní podium, 20.15)

Slovenské hvězdy zahrají své rádiové hity naživo v hlavním sobotním programu. Na známé skladby jako Ty a tvoja sestra, Nie alebo áno či Žily organizátoři očekávají nápor fanoušků. „Je to moje srdcová záležitost. Jezdím na ně už deset let. když hrají v Mikulově, nemůžu si je přece nechat ujít," těší se třeba Iveta Fabičovicová z Břeclavi.

Zatrestband (sobota 8. září, Náměstí, 21.00)

Jazz swingový bigband z Třešti naváže na předchozí vystoupení žánrové legendy Ládi Kerndla. Téměř třicetičlenný ansámbl ve stylových smokinzích pobaví známými šlágry z třicátých a čtyřicátých let s nezapomenutelnou energií.

Chinaski (sobota 8. září, amfiteátr, hlavní podium, 22.00)

Známá česká kapela Michala Malátného představí hity v sestavě, kterou obměnili před sedmi lety. Jejich Tabáček, První signální nebo Dlouhej kouř tak zazní i s dechovou sekcí a v popovějším kabátě. Rockerské doby, kdy Malátný s Rajchertem pojmenovali kapelu podle hrdiny knihy Charlese Bukowského, už jsou totiž v kapele tatam.

Lenka Filipová trio (neděle 9. září, Náměstí, 13.00)

Osmaapadesátiletá folková zpěvačka vystoupí v doprovodu kytaristy Miroslava Linharta a hráče na keltskou harfu Seanem Barrym. Spolu dají nahlédnout do francouzského šansonu, irských lidovek i nejznámějších písniček Filipové.

PETR VLASÁK