Po tři dny žil Mikulov největší vinařskou událostí na Břeclavsku. Pětašedesáté Pálavské vinobraní navštívil podle organizátorů zhruba stejný počet lidí jako loni. Burčák tekl Mikulovem v hektolitrech.

„Právě skončil poslední bod programu a sklízíme nejnutnější věci. Konkrétní čísla zatím nemáme, ale návštěvnost bude asi jako loni. Tím, že jsme program roztáhli do několika míst, se ulevilo hlavním centrům zábavy, panovala větší pohoda a lidé korzovali. To jsme chtěli," pochvalovala si v neděli těsně po ukončení akce ředitelka pořádající Mikulovské rozvojové Marcela Koňáková.

Bez komplikací

Akce, kterou loni vyhledalo pětačtyřicet tisíc lidí, se obešla bez vážnějších komplikací. „Bezpečnostní služba a policisté vše perfektně zvládli. Žádný větší problém mi nikdo nehlásil. Ze sluníčka se v neděli udělalo zle jedné paní, ale záchranáři byli připravení a vše dobře dopadlo," oddechla si Koňáková.

Hlavní slovo měl ve městě pod Pálavou po celé tři dny burčák. Ten se prodával prakticky všude.

Neustálé fronty okupovaly také jeden ze tří stánků vinařství Vajbar z Kobylí. „Prakticky jsme se nezastavili. Dolévám jednu nádobu burčáku za druhou. Červený máme z Modrého Portugalu, bílý z voňavého Muškátu. Lidé se k nám vrací, jsme tu už po několikáté a vytvořili jsme si vlastní klientelu," usmíval se v sobotu osmadvacetiletý prodejce Radek Lamač. „Už se těšíme, až večer zavřeme a půjdeme se pobavit na kapely do amfiteátru. Je to regulérní maraton," shrnul situaci a utíkal doplnit další nádobu.

Předběžné odhady o několika desítkách hektolitrů vypitého burčáku se o víkendu potvrdily. Láhev s povoleným uzávěrem se pohupovala takřka v každé ruce. Litr stál v průměru sedmdesát korun. Na dodatečné sčítání spotřeby burčáku je zvědavá i Koňáková. Jak dodala, v neděli bylo na statistiky ještě brzo.

Mezinárodní účast

Mikulov o víkendu navštívila řada lidí z regionu i celé republiky. Věhlas akce přilákal rovněž návštěvníky ze zahraničí. Mezi tisícovkami hostů byla často slyšet slovenština, polština či angličtina.

Za přítelkyní z Mikulova dorazil i pětadvacetiletý Francouz Florent Raimond. „Moc se mi líbí celé město a atmosféra slavností. Ve Francii jsem na žádném vinobraní ještě nebyl, tak nemám s čím srovnávat, ale víno mi tu chutná a program mě baví," podělil se o dojmy mladík ze severofrancouzského města Lille. To je podobně velké jako Mikulov. „Z muziky mě zaujala Katarína Knechtová. Poprvé v životě jsem tu ochutnal burčák. Je dost divný," dodal pobaveně Raimond.

Pálavské vinobraní za tři dny nabídlo hudební maraton české a slovenské pop music v amfiteátru a cyklus folkorních vystoupení a zábavy na mikulovském Náměstí. Ožily také k Náměstí přilehlé uličky. Zámeckou zahradu zase opanovalo historické městečko s řemeslníky a kejklíři. Před nedělním obědem se konal tradiční výšlap na Svatý kopeček s herečkou Chantal Poullain.

PETR VLASÁK