Dívka v tílku a krátkých kalhotách nese náruč plnou spadaných, suchých větví 
k ohni. Jmenuje se Margo 
a přijela z Paříže. Je jí devatenáct let, studuje filosofii a politologii. „Je to neobvyklý zážitek. Opravdu, ale opravdu se mi zde líbí, prostředí je úžasné. Atmosféra zdejšího židovského hřbitova a jeho bohatá historie je velmi působivá. Je to skvělá příležitost, jak objevovat židovské dějiny této země," říká anglicky usměvavá Francouzka.

Vybrala si Česko

Možnost pracovat jako dobrovolník objevila Margo díky jedné francouzské asociaci, která ve spolupráci s dalšími asociacemi zprostředkovává výpomoc v cizích zemích po celém světě. A Margo si vybrala právě Českou republiku. Poté, co vyloží svůj příběh, si otře pot z čela a opět se chopí chrastí. Odnese jej o kousek dál a hodí je do ohně.

Na mezinárodní dobrovolnický projekt pořádaný Centrem ekologické výchovy Pálava ve spolupráci s agenturou Inex – Sdružením dobrovolných aktivit se přihlásilo celkem jedenáct studentů 
z celého světa. „Máme zde čtyři dívky a sedm hochů. Jsou ze Střední Ameriky, Evropy 
a Asie. Mnozí z nich jsou poprvé v České republice i vůbec v Evropě. Přijeli pomoci Pálavě. Zajímá je ochrana přírody a prostředí jižní Moravy. Vytvořila se tu výborná parta, všichni se těší, až budou moci začít pracovat," vypráví vedoucí projektu Kateřina Papežová.

Dalším z dobrovolníků je čínský student Kangcheng Zhao. Na sběr je vybavený hned dvěma brýlemi. Spolu 
s kolegou ze Španělska obchází hřbitovem a hledá odpadky.

Z Číny do Mikulova

Pochází z města, které leží nedaleko Šanghaje. „Je to tu tak jiné oproti Číně. Velice se mi tady líbí. Lidé jsou zde velmi přátelští. A to pivo! Také se mi líbí místní scenérie. Je vskutku úžasná. Jsem zde od druhého srpna a odjíždím šestnáctého. Práce je náročná, ale užívám si spolupráce v kolektivu. Všichni si navzájem dobře rozumíme," pochvaluje si mladý student.

Dobrovolníci tráví prací na Pálavě první dva srpnové týdny. „Tento projekt je nejen 
o výpomoci, ale i o poznávání okolí. Pojedeme se podívat do Lednicko-valtického areálu, kde budeme i pracovat, pomáháme na Stolové hoře 
a momentálně jsme zde na mikulovském židovském hřbitově," tvrdí Papežová. A dodává: „Máme domluvenou 
i prohlídku. Sesbírali jsme větve, které jsme spálili, posbírali jsme odpadky, hrabali jsme seno a pomalu tady končíme. Dobrovolníci za svou práci nečekají žádnou odměnu. Zajistili jsme jim ubytování a stravu, jinak jim nic neplatíme."

ROMAN DOLEJSKÝ