Být členem občanského sdružení PG Pálava, mít u sebe povinnou samolepku, dodržovat určená pravidla a pořádek a zarezervovat si let. To jsou jen některé povinnosti, díky kterým mohou od ledna na Pálavě ze Stolové hory létat paraglidisté. Výjimku mají na rok. Zájem o start z tohoto místa je veliký.

„O povolení provozu paraglidingu pro oblast Stolové hory jsme jednali se Správou Chráněné krajinné oblasti Pálava asi půl roku. Z mého pohledu jsme výjimku získali pravděpodobně díky tomu, že jsme chtěli jako občanské sdružení garantovat bezproblémový provoz paraglidingu na Pálavě a nést i odpovědnost za dohodnuté podmínky,“ uvedl správce oblasti Michal Giláni z PG Pálava.

Jak dodal, na Pálavu už dorazilo od ledna asi třicet paraglidistů. Ti však zatím mohli využít asi jen deseti ideálních dní, kdy foukal vhodný vítr z jihozápadního a západního směru.

Létat mohou členové sdružení zatím jen do konce prosince. Další prodloužení bude záležet na tom, zda dodrží podmínky stanovené výjimkou. „Děláme maximum pro to, abychom podmínky dodržovali. Před zahájením letové sezony jsme provedli přípravu místa přistání a startoviště. V terénu jsme nainstalovali informační panely,“ vylíčil Giláni s tím, že jediným povoleným letovým terénem je v současné době lokalita Stolová hora.

Každý, kdo by si chtěl nad Pálavou zalétat, si musí nejprve start zarezervovat. Navíc při nedodržování dohodnutých pravidel bude sdružení podle informací na svých internetových stránkách proti letcům postupovat nekompromisně, a to ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Pálava, Policií České republiky i Leteckou amatérskou asociací České republiky.

Pálava neláká jen letce z Břeclavska, ale i mnohem širšího okolí. „Jsem moc rád, že sdružení povolení získalo a že můžeme na Pálavě létat. Je to jediná oblast, kde se dá na Břeclavsku dobře startovat. Navíc pocházím z Ivaně, takže spojení mého největšího koníčku a fakt, že mohu létat doma, je to nejkrásnější,“ popsal Tomáš Soudek z Brna.

Ten si myslí, že sdružení je schopné podmínky dodržet. „Pokud je dobrá vůle ve sdružení, ale hlavně v samotných členech, tak v tom problém nevidím. Je to o kázni a morálce pilotů,“ zamyslel se s tím, že možnost létat ze Stolové hory je také mnohem levnější a nezabere tolik času.

Spokojený s paraglidisty je zatím také vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. „Létá se teprve pár dní a my jsme byli u přípravy provozu. Hodnotím proto aktivitu i přístup sdružení jako velmi dobrou, takže i to byl důvod k udělení výjimky,“ uvedl Matuška.

Ten upozornil, že kontroly budou zajišťovat jak sami členové sdružení, tak i ochranáři spolu se zástupci obce Klentnice. „Doufám, že všechno bude v pořádku, byli by i sami proti sobě, pokud by třeba chodili mimo vyznačené cesty. Ta, která je navede na turisticky značenou, je i pro paraglidisty dobře schůdná a není to ani velká zacházka,“ vysvětlil Matuška, který je rád, že letci se budou starat i o část území a navíc sešlapaná oblast může být dobrá například pro páření motýlů.