Škody mohou být při nešťastné shodě okolností nedozírné. „Když pominu, že se jedná o porušování zákona a s ohništěm obvykle souvisí i odpadky a další nepořádek, hrozí v současnosti víc než jindy reálné nebezpečí požáru. Tedy vyhoření rezervace po rozfoukání ohně do okolí," varoval zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška.

Právě Matuška už v minulém týdnu likvidoval ohniště u Sirotčího hrádku nad Klentnicí. „Od kolegů mám nahlášený oheň také na Děvičkách, kde dovádějící mladíci běhali po hradě se zapálenými větvemi. I takové bláznoviny se bohužel dějí," kroutil hlavou.

„Když plánujeme táborák, tak vždycky tam, kde nic neohrožuje. Snažíme se dětem neustále vštěpovat, kde mohou rozdělávat oheň a kde rozhodně ne. Zvláště po takové zimě, kdy je všechno suché. Představa, že shoří například les, je děsivá. Ne všichni ale chodí do kroužků, jako je ten náš," naznačil Lubomír Richter, který vede děti v břeclavském skautu a také ve Středisku volného času Duhovka.

Pokud ochránci přírody nezodpovědné táborníky na Pálavě chytí, mohou jim udělit blokovou pokutu až do dvou tisíc korun. Případně přivolat policii. „S policisty řešíme řadu věcí, například nepovolené vjezdy do rezervací. Jako třeba minulý týden, kdy vyjeli na Děvičky dva motorkáři z Dolních Věstonic," sdělil Matuška.

Podle něj začala letos turistická sezona na Pálavě o dva týdny dřív. „Již první dny naznačují, že chování některých lidí v přírodě je rok od roku agresivnější. Jsme ale teprve na začátku, uvidíme. Věřím, že těch, co se chovají slušně, je stále víc," nechtěl mikulovský ochránce přírody dělat předčasné závěry.

Že turisté dorazili letos dřív, potvrdil i starosta Horních Věstonic Vladislav Moravčík. „Už druhý březnový víkend byla Pálava plná lidí," všiml si Moravčík. Tomu paradoxně vadí spíše omezení ochránců přírody, kvůli kterým, jak zmínil, nad obcí přibývá zarostlých mezí.

Přespání tolerují

Matuška naopak tvrdí, že se snaží být maximálně vstřícní. Například i k lidem, kteří uprostřed pálavské přírody přespí. „Slušné přespání bez nepořádku jsme schopní tolerovat. Bivak není problém, ať klidně na vhodném místě přespí, ale bez rozdělávání ohně," apeloval znovu.

Jak přiznal, s nepovolenými ohništi bojují ochránci přírody na různých místech Pálavy už několik let. Opakovaně se oheň objevuje na terase u Sirotčího hradu, nad Pavlovem u cesty na Děvičky, u odpočívadla 
u studánky v Soutěsce nebo přímo na hradě Děvičky.