Dům číslo čtyři v centru na tamním náměstí, který v dřívějších dobách obývali stavitelé a architekti knížete z Lichtenštejna, čeká výměna oken. „Opravujeme jej průběžně asi čtyři roky. V příštím roce počítáme í i s obnovou přední a zadní fasády domu,“ přiblížil valtický starosta Pavel Trojan.

Využít hodlají tamní i zajímavý dvorek. „Přestože vlastníme jen jeho část, po dohodě s majiteli jsme se domluvili na zbudování jakéhosi relaxačního a odpočinkového centra pro místní i turisty. Plánujeme zde umístit i kamennou kašnu, která se dříve nacházela v Zámecké ulici. Protože byla citlivě rozebraná, rádi bychom ji využili právě zde,“ navnadil starosta s tím, že projekt podpoří i valtičtí podnikatelé.

Kosatec nízký začal rozkvétat na jihovýchodních svazích Děvína na Pálavě.
Na Pálavě rozkvétá vzácný kosatec. Zase dříve než v minulých letech

Tyto snahy vítají i obyvatelé města. „Kašna měla své kouzlo na původním místě, přesto však vítám, že se využije, naplní vodou a bude nám dělat radost,“ usmívala se například Martina Štejdiřová.

Interiéry ceněného domu se v předchozích letech dočkaly obnovy vlhkého přízemí, výměny podlah, elektroinstalace či zavedení plynového vytápění. Nová je střecha s komínem. Tamní kromě toho obnovili také původní barokní krovy.