Kaplička v Brodu nad Dyjí, obraz Svatá rodina na zámku v Lednici, kaple Božího hrobu na Svatém kopečku v Mikulově a kaplička svatého Antonína Paduánského ve Velkých Pavlovicích. To jsou čtyři památky, které vybrala odborná komise Jihomoravského kraje mezi třicet nejlépe opravených v uplynulém roce. V esemeskovém hlasování mohou získat až padesát tisíc korun.

„Kapličku jsme se rozhodli opravit proto, že její stav už byl velice špatný. Navíc v ní byla i dřevěná mříž, která se rozpadla. Řezbář, který už pro nás pracoval, nám vytvořil sošku Antonína Paduánského, jemuž je kaplička věnovaná,“ nastínil místostarosta Velkých Pavlovic Zdeněk Karber.

Oprava vyšla město na čtyřicet tisíc korun. V soutěži bojuje v kategorii drobných staveb. „Do soutěže jsme ji přihlásili, protože je to jednak historická památka, a i ohlas od obyvatel Velkých Pavlovic byl kladný,“ uvedl s tím, že případnou výhru by opět věnovali na opravu další menší památky.

Ve stejné kategorii soutěží i kaplička v Brodu nad Dyjí. „Oprava se nám povedla, takže i to byl důvod, proč jsme se přihlásili. Lidé nás v tom podpořili. Oprava stála přibližně sedmdesát tisíc korun, takže případná výhra by se hodila,“ smála se starostka Brodu nad Dyjí Pavla Norková. Jak prozradila, určitě vyzvou lidi v obci, aby památku svými hlasy podpořili.

O výhru se uchází také mikulovská kaple Božího hrobu na Svatém kopečku, která je v majetku církve. A je součástí tamní křížové cesty. Oprava přišla na více než milion.

Zasloužená podpora

„Památka byla opravená s mimořádným vkusem. A to i vůči okolí. Podporu, jakoukoliv, si kaple rozhodně zaslouží. Ale to celá křížová cesta,“ zamyslel se monsignore Karel Janoušek z Mikulova.

Lednický zámek má v soutěži obraz Svatá rodina, který se uchází o hlasy lidí v kategorii díla výtvarného umění. „Vůbec nevím, že jsme do soutěže přihlášení. Je to pro mě překvapení,“ divila se kastelánka zámku Ivana Holásková.

Obraz pochází z dílny Rafaela Santiho. „Jestli jej namaloval on sám, to se nám ještě nepodařilo prokázat. Je to rozhodně jedna z nejcennějších památek na zámku. Restaurovat jsme jej už museli, protože vrchní laky obrazu začaly loni v zimě praskat,“ vysvětlila a dodala, že oprava stála sedmdesát tisíc korun a peníze šly z jejich rozpočtu.

Podle mínění Holáskové má soutěž určitě smysl v tom, že se drobnější památky mohou dostat do povědomí lidí, kteří je pak budou chtít třeba i vidět naživo.

Památky mohou lidé podpořit zasláním esemesky na telefonní číslo 900 77 03 do konce března. A to ve tvaru HLA PAMATKY a číslo, které má daná stavba či dílo přidělené. Brod nad Dyjí je šestka, Lednice má čtrnáctku, Mikulov pak číslo šestnáct a Velké Pavlovice sedmadvacet.