Dokonce o deset tisíc více než do Českého Krumlova. Letošní sezona začíná na zámcích na Břeclavsku už za pár dní, lednická kastelánka doufá, že bude opět rekordní.

„Budeme se snažit, aby k nám přijelo opět tolik lidí. Vstupné jsme kromě Minaretu nezvyšovali. Navíc pro zájemce otevřeme nový okruh a nabídneme návštěvníkům celou řadu zajímavých akcí, takže si myslím, že je to opět do Lednice přitáhne,“ domnívala se kastelánka Ivana Holásková.

Jak prozradila, i v letošním roce na zámku, který se otevře prvním zájemcům už v sobotu, připravili mnoho poutavého. „Chystáme promenádní koncerty, oblíbené noční prohlídky, ukážeme lidem v prvním patře dětské pokoje a mohou se těšit i na zajímavou výstavu cestovatele Jiřího Kolbaby,“ lákala k návštěvě zámku kastelánka.

Podle jejích informací zavítalo na prohlídku v loňském roce daleko více turistů z východních zemí. Třeba Maďarska, Polska nebo Ruska. Přitom v letech předtím jezdili do Lednice hlavně návštěvníci z německy a anglicky mluvících zemí.

„Vysoká návštěvnost českých zámků byla loni především zásluhou domácích turistů. A na ty jsme se zaměřili i letos,“ vysvětlila mluvčí Národního památkového ústavu Zdeňka Kalová s tím, že je určitě dobře, že do Lednice zavítalo tolik zájemců už jen proto, že to podporuje nejen turistický ruch v obci, ale i v celém jihomoravském regionu.

To, že Lednice získala první místo v návštěvnosti a předstihla tradiční místa, jako jsou Karlštejn nebo Český Krumlov, velmi překvapilo mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamuru.

„Na jižní Moravu přijelo vloni nejméně zahraničních turistů, takže mě celkem zaskočilo, že si Lednice vedla takto dobře. Muselo tedy přibýt právě domácích návštěvníků, kteří i kvůli krizi začali šetřit na dovolených za hranicemi a opět začali objíždět naše památky,“ byl přesvědčený Okamura. Sám přiznal, že lednický zámek viděl pouze zvenku. A ani zájem těch, které vozí do Česka z mimoevropských zemí, tak velký není.

Vstupné bude stejné

Sezona na valtickém zámku začíná také v sobotu. A ani tady se vstupné na prohlídky nemění. „Letos nás čeká i velká změna co se týče jednotlivých výstav. Měli bychom zpátky získat část restaurovaných obrazů, které jsme pořídili z lichtenštejnských sbírek před dvěma lety. Navíc otevřeme všechny reprezentační prostory, protože se nám podařilo opravit poslední ze čtyř koupelen,“ představil novinky valtický kastelán Michal Tlusták.

Jak upřesnil, už v květnu se uskuteční další ročník Valtických vinných trhů i mimo jízdárny, na připravovaných koncertech vystoupí například Jiří Zonyga se symfonickým orchestrem. V červnu se pak koná Concentus Moraviae a na přelomu července a srpna přivítá tamní zámecký park první ročník hudebního festivalu Hradologie. V červenci se do Valtic sjedou milovníci staré hudby na již tradiční mezinárodní letní školu staré hudby.

Mikulovský zámek se otevírá návštěvníkům už ve čtvrtek. A to výstavou fotografií Vladimíra Železného s názvem Můj Eretz. Vernisáž začíná o půl páté odpoledne a Železný sám představí snímky s židovskou tematikou.

„Na konec května plánujeme takzvaný Májový víkend. Jeho součástí bude volný vstup na zámek s prohlídkou jednotlivých výstav. Jako doprovod vystoupí šermířské skupiny. Závěrem večera chystáme přípitek u obřího sudu v zámeckém sklepě,“ řekla zástupkyně ředitele Regionálního muzea v Mikulově Jana Souchopová.