Projíždějí okolo ní řidiči mířící z Moravské Nové Vsi do Hrušek nebo opačným směrem. Těm pozornějším mohlo těžko uniknout, že sousoší svaté Anny z roku 1869 „prošlo" výraznou opravou.

Ve srovnání s předchozím stavem září. „Jsem ráda, že se tyto věci opravují. U nás jsem si kromě sousoší všimla také několika opravených křížů. Ještě bych si přála, aby trochu prokoukl střed obce," říkala s úsměvem Jaroslava Sečkářová z Moravské Nové Vsi.

Na Břeclavsku však zdaleka nejde o jedinou památku, na niž se v uplynulých měsících vrhli restaurátoři. Na obnovu v Břeclavi, Podivíně a Moravské Nové Vsi poslalo loni Ministerstvo kultury celkem 440 tisíc korun. „Myslím, že za sebou máme úspěšný rok," pochvalovala si ředitelka městského muzea a galerie v Břeclavi Alena Káňová.

Břeclav: opravili třetinu náhrobků

Novoveské sousoší a sokl, na kterém stojí, si na opravy vyžádaly 114 tisíc korun. Ještě více peněz pak bylo potřeba vynaložit na židovské památky v okresním městě a Podivíně. „Židovská obec Brno získala na konzervaci a znovupostavení náhrobků na židovském hřbitově v Břeclavi stopětašedesát tisíc korun," uvedl Jindřich Tuček z odboru školství, kultury, mládeže a sportu břeclavské radnice.

Opravy se dočkala třetina náhrobků, které si lidé mohou prohlédnout denně od osmi hodin ráno až do večera. „V létě necháváme samozřejmě otevřeno déle, teď naopak můžeme zavřít dříve v momentě, kdy je velmi nepříznivé počasí. Společně s obměnou zeleně to tam výrazně prokouklo," poznamenala ředitelka.

A letos zřejmě prokoukne ještě více. Stane se tak díky opravě obřadní síně. V současné době vrcholí vyřizování potřebných dokumentů. Hotový už je restaurátorský záměr.

Poté dojde na vypsání výběrového řízení a práce by mohly začít v jarních měsících. Opravám pomohou peníze z Evropské unie, konkrétně devět a půl milionu korun. „S památkáři a zástupci židovské obce Brno jsme navíc zahájili jednání o zpracování památkové zprávy týkající se Kuffnerovy hrobky. Je potřeba popsat v jakém je stavu a hledat vhodný dotační titul, který by pomohl. Byla bych ráda, kdyby se nám v této podařilo udělat první kroky už letos," sdělila Káňová.

Podivín: významná židovská komunita

Federace židovských obcí navíc obdržela sto tisíc korun na opravu havarijního stavu části cihelné ohradní zdi židovského hřbitova v Podivíně. „Město Podivín pak dostalo jedenapadesát tisíc korun na dokončení zděné části brány hřbitova," doplnil Tuček.

Podivínští si v minulosti připomněli židovské obyvatele například pietní akcí, při níž četli jména obětí holocaustu. V Podivíně byla před druhou světovou válkou jedna z nejpočetnějších židovských komunit. Podle záznamů tam na podzim roku 1942 žilo 306 Židů. Útrapy druhé světové války přežilo jen šest z nich.

Stejně jako loni v Břeclavi se ještě o několik měsíců dříve podařilo opravit také náhrobky v Podivíně.