Dělníci pracovali na trupu a zadní palubě. Ta je nyní delší a poslouží jako vyhlídka. „Vznikla tam také toaleta a kuchyňka pro společenské akce, které se občas na lodi pořádají," ozřejmil majitel Lodní dopravy Břeclav Jan Maděřič.

Právě kvůli opravě prováděné v Hlavečníku na Pardubicku se Pampeliška dostala na Nové Mlýny ze zpožděním. Firma ji před více než půl rokem zakoupila v německém Brandenburgu. Sesterský Vlčí mák druhá z tehdy pořízených lodí už sezonu strávila na jihu Moravy.

Pampelišku ve středu přivezl kamion. Ve vodě strávila pouze krátkou chvíli, aby se ukázal její ponor. Z návěsu na hladinu ji přesunul jeřáb, který unese až devadesát tun.

20tun. Tolik váží loď s názvem Pampeliška, která ve středu po několika měsících oprav dorazila k novomlýnským nádržím. Na hladině ale strávila pouze chvíli, aby její majitelé zjistili ponor.

Přemístění trvalo déle než hodinu a stroj nakonec loď zvládl ve vzduchu i otočit. „Loď má kolem dvaceti tun. Jeřáb musí být v absolutní rovině, vše je potřeba správně naplánovat. Lana se vymezí podle středu lodi. Položit ji na větší vzdálenost je tak na hranici nosnosti," sdělil jeřábník Jaroslav Malůšek.

Pampeliška se však na vodě zdržela jen pár minut. „Budeme asi muset dovážit dopředu nějaké pytle s pískem, protože zadek lodi se prodlužoval a je více zatížený," osvětlil kapitán Jaroslav Černý. Loď ještě dostane radar a antény.

Nový přírůstek Lodní dopravy má na délku dvacet metrů, na šířku pak čtyři a půl. V omezeném prostoru působily rozměry potíže. „I když je místní přístaviště velké, byl problém se s ní vytočit, je třeba trochu improvizovat," řekl kapitán Jaroslav Černý.

Pampeliška i Vlčí mák mají kapacitu padesát osob a dříve zajišťovaly lodní dopravu po Berlíně. „Pořizovali jsme je z toho důvodu, aby se zvýšila kapacita přepravy na spodní novomlýnské nádrži pro turisty. Doplní Pálavu a nahradí Děvín. Tyto lodě jsou menší a dohromady jsou jen pro padesát lidí," vysvětloval majitel společnosti Maděřič.

Stejné úpravy jako Pampeliška absolvuje v nejbližší době také Vlčí mák, který rovněž putoval včera z vody na pevninu. Důvodem je příprava na začátek května, kdy startuje nová sezona.