Žena ve vsi více než dekádu zapisuje, zda byla ráno rosa, mlha a další jevy. Množství srážek či teploty zaznamenávají přístroje v nedávno zrekonstruované stanici. „Baví mě sledovat vývoj počasí. Ale nepředpovídám, nejsem rosnička. Synové si ze mě dělají legraci, že jsem odborník na včerejší počasí, a nevím, jak bude zítra,“ usmívá se.

Hlas Fridrichové mnozí znají z rádia, každý pátek ráno vstupuje do vysílání s popisem aktuální situace i shrnutím minulých dnů. „Volají mi pak občas známí z druhého konce obce, že doma měli jiné teploty. Vysvětluji jim, že podle odborníků stačí mít třeba srážkoměry pár stovek metrů od sebe a už naměří odlišné hodnoty. U počasí záleží na více faktorech, například jestli jste v dolině, jak fouká nebo jak jdou mraky,“ upozorňuje Fridrichová.

Ilustrační foto
Břeclavská kavárna Katy se přidala k iniciativě Chcípl PES, je zde petiční místo

Nedávno Český statistický úřad zpětně zveřejnil teplotní rekordy z jižní Moravy roku 2019, podle nichž padla nejnižší naměřená teplota v kraji právě na stanici v Kobylí. Třicátého ledna tam mělo být minus 16,6 stupňů. To si Fridrichová nevybavuje. „Silné mrazy jsme zažili v prosinci 2012, kdy se teplota po tři dny pohybovala od minus třiadvaceti až do osmadvaceti,“ vzpomněla.

Teplá a vlhká zima

Oproti tomu je letošní zima podle ní i regionálních meteorologů hodně mírná. „Prosinec ve srovnání s normálem hodnotíme jako mimořádně teplý a vlhký. I leden byl teplejší,“ sděluje za brněnskou pobočku ústavu Gražyna Knozová. Podle měření na stanici Brno-Tuřany, která reprezentuje Jihomoravský kraj, průměrná teplota vzduchu dosáhla v prosinci až 2,6 stupňů, letos v lednu činila 0,3 stupně.

Absolutní teploty se v tomto týdnu ještě zvednou. Místy v maximu až k jedenácti stupňům nad nulou. „V úterý se může tvořit slabá ledovka, zejména na Blanensku a Tišnovsku. Nejvyšší odpolední teploty ale dosáhnou na jihozápadě kraje až sedmi stupňů nad nulou,“ informuje brněnský meteorolog Mojmír Martan.

Podle něj se znovu začne pozvolna ochlazovat až po neděli.

FOTO: V podvozku bulharského kamionu v Lanžhotě se ukrýval i patnáctiletý mladík

Jestli je to náznak dalšího silně teplotně nadprůměrného roku, zatím nelze odhadnout. Ten minulý jím byl, i když odborníci v Jihomoravském kraji vypočítali celorepublikově nejnižší odchylku, a to 1,5 stupně. „Loňský rok byl za sledovaných posledních asi šedesát let pátým nejteplejším s průměrnou roční teplotou 10,9 stupňů,“ upřesňuje Knozová.

Zemědělci s nadějí čekají na naplnění pořekadla únor bílý pole sílí. Zatímco srážky byly podle meteorologů v prvních zimních měsících nadprůměrné, se sněhem už to není valné. V prosinci spadly pouze dva centimetry nového sněhu, v lednu pak jedenáct, což je alespoň blízko dlouhodobému průměru.

Kdo je Květa Fridrichová

Automatická meteorologická stanice v Kobylí na Břeclavsku. Pozorovatelkou počasí je téměř třináct let místní Květa Fridrichová, která sleduje různé jevy jako mlhu či sněžení a všímá si i teplotních výkyvů.Automatická meteorologická stanice v Kobylí na Břeclavsku. Pozorovatelkou počasí je téměř třináct let místní Květa Fridrichová, která sleduje různé jevy jako mlhu či sněžení a všímá si i teplotních výkyvů.Zdroj: Deník / Přemysl SpěvákTřináct let je dobrovolnou pozorovatelkou Českého hydrometeorologického ústavu při automatické stanici v Kobylí na Břeclavsku.

Žena není rosnička, nedělá předpověď počasí, ale sleduje jeho vývoj, zapisuje meteorologické jevy, jako ranní rosu, mlhu, kdy začalo pršet nebo sněžit, a kdy přestalo, zda je zmrzlá půda.

Letošní zima je dle měření nejen v Kobylí v průměru velmi mírná, v pondělí ráno se výjimečně teplota přiblížila k minus deseti stupňům Celsia, Fridrichová si pamatuje i minus osmadvacet z prosince 2012 nebo čtrnáctidenní silné mrazy v lednu 2010.

Na jižní Moravě zaznamenává denní data asi patnáct stanic ve správě meteorologů, kraj reprezentuje ta v Brně-Tuřanech.