Panoramatický vůz švýcarských železnic bude součástí vlaku EuroCity 104 nebo 105 Porta Moravica na trase z rakouského Grazu do polského Przemyslu a zpět. Na českém území vlak projíždí přes Břeclav, Přerov, Ostravu a Bohumín. „Zařazení je však v působnosti zahraniční železnice. Vlaky vypravují a jeho sestavu zajišťují rakouské železnice ÖBB v Grazu," sdělila Rajnochová.

Zdroj: Youtube

Ve voze platí běžné jízdné a rezervace pro první třídu. „Doporučujeme je, v rezervačním plánu je vůz označen jako 1. TŘÍDA - Panorama. Jízdenky pro danou trasu jsou tedy v předprodeji. Podobně to platí pro další rezervace," přiblížila mluvčí Českých drah Cena za jízdenku pro 1. třídu v úseku mezi Břeclaví a ostravským hlavním nádraží je 433 korun.

Na české železnici se nově objeví panoramatický vůz švýcarských spolkových drah SBB.
Vlakové překvapení: z Břeclavi začne jezdit švýcarský panoramatický vůz

Z Břeclavi k Bohumín vlak vyjede v devět hodin a deset minut ráno, v opačném směru z Bohumína vyrazí spoj každý den v 16.42. O jízdenky do panoramatického vozu je velký zájem. V pátek okolo půl třetí odpoledne, více než týden před první jízdou, bylo v panoramatickém voze na cestu z Břeclavi do Ostravy jedenáctého června z čtyřiapadesáti míst volných jen jedenáct.

Panoramatické vozy řady Apm61 Panoramic zakoupily švýcarské spolkové dráhy v roce 1991 v počtu dvanácti kusů. „Byly určené pro vlaky EuroCity pro spoje projíždějící atraktivními oblasti, například přes Alpy nebo údolím Rýna. Do České republiky pravidelně nejezdily," poznamenala Rajnochová.

Panoramatický vlak pojede z Břeclavi. Zájem je značný.
Z Břeclavi vyjede speciální vlak. Výhledy slibuje díky částečně prosklené střeše

Vozy byly nasazeny například na vlaky ze Švýcarska do Itálie, Německa nebo Rakouska či na horské železnici přes Gotthardský průsmyk. V současnosti jezdí například ve vlaku Gotthard Panorama Express po horské železnici Gotthard ve Švýcarsku. „V případě vlaku EuroCity Porta Moravica bude panoramatický vůz projíždět například atraktivní horskou tratí přes Semmering, která je nejstarší a vůbec první horskou železnicí světa," doplnila mluvčí Českých drah.